DSP: Kim daha çok milletvekili verirse o ittifakta yer alırız

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, ittifak kriterlerini açıkladı

DSP: Kim daha çok milletvekili verirse o ittifakta yer alırız

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, ittifak ve 2019 seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

100.000 imza ile Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklayan  Aksakal, partiler arasında ayrım yapmadıklarını söyleyerek, "AK Parti veya MHP ile herhangi bir ittifakın içerisinde yer almayız gibi bir ön yargımız, ön koşulumuz yok" ifadesini kullandı.

Partilerin teklif edeceği milletvekili oranlarına göre karar vereceklerini söyleyen Aksakal, “A partisi geldi sizinle ittifak yapalım size 10 milletvekili verelim dedi, B partisi de geldi sizinle ittifak yapalım size 30 milletvekili verelim dediğinde herhalde biz saf değiliz yani 10 milletvekili veren yere gidip orada güdük kalmayız. 30 tane arkadaşımızla devlet yönetimine katkı koymak dururken niye gidelim 10 tane milletvekili ile oralarda bocalayalım" dedi.

KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın programında konuşan Aksakal, şu ifadeleri kullandı:

"Siyasi partiler devleti yönetmek için kurulur ve tek başlarına çıkarlar yani kavgaya girerken tek başınıza girersiniz. Karşınıza biraz önce bahsettiğiniz gibi çoklu bir yapı çıkmaya çalışırsa burada umut edilen nedir? Parlamentoda devleti yönetmeye talip oldukları için bir yol yöntem ararlar. DSP için Türkiye'de siyaset yapan yada seçimlere katılan hiçbir partinin birbirinden farklı bir mesafesi yoktur.

Bu Cumhuriyet Halk Partisi için de geçerli, HDP için de geçerli, AK Parti için de geçerli. O günkü koşullar geldiğinde DSP yetkili kurulları bunu derinlemesine tartışır, partinin devlet işleyişindeki katkısını hangi yapı içerisinde verimli olabileceğine inanırsa o yapı içerisinde seçimlere katılır ve kendi kimliğiyle tekrar parlamentoda görevini yapmaya başlar.

'SAF DEĞİLİZ, 10 MİLLETVEKİLİ VEREN YERE GİDİP GÜDÜK KALMAYIZ'

Mutlaka CHP ile ittifak kurarız gibi bir saplantımız olmadığı gibi AK Parti veya MHP ile herhangi bir ittifakın içerisinde yer almayız gibi bir ön yargımız, ön koşulumuz yok. A partisi geldi sizinle ittifak yapalım size 10 milletvekili verelim dedi, B partisi de geldi sizinle ittifak yapalım size 30 milletvekili verelim dediğinde herhalde biz saf değiliz yani 10 milletvekili veren yere gidip orada güdük kalmayız. 30 tane arkadaşımızla devlet yönetimine katkı koymak dururken niye gidelim 10 tane milletvekili ile oralarda bocalayalım."

'SARAYDA OTURACAĞIM'

Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyleyen DSP lideri Aksakal, "100.000 imza toplanmaya başlandı. Binlerce imza toplandı. 100.000 imza sorun değil bizim için. Bizim o kadar zaten üyemiz var" diye konuştu.

Aksakal ayrıca, "Cumhurbaşkanlığı sisteminin yetkilerini kullanacağım. Cumhurbaşkanlığı sarayında oturacağım" ifadesini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER