DSP'de ittifak istifası

DSP Genel Başkanı Aksakal, ittifakta parti ayrımı yapmadıklarını söylemişti

DSP'de ittifak istifası

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk, Genel Başkan Önder Aksakal'ın ittifak açıklamasından ardından partideki görevinden istifa etti.

Genel Başkan Aksakal'ın "Hangi ittifak daha çok milletvekilliği teklif ederse o ittifakın içinde oluruz" açıklamasına tepki gösteren Türk, DSP Genel Başkanlığı'na gönderdiği istifa dilekçesinde, "Türkiye'yi bir tek adam yönetimine götüren iki parti ile ittifak yapması, uğruna mücadele ettiği ilkeleri ve kendisini inkâr etmesi anlamına gelir" dedi.

Sözcü'nün haberine göre Türk, şu ifadeleri kullandı:

"DSP'nin, yaptıkları Anayasa değişiklikleri ve uygulamalarıyla Türkiye'yi bir tek adam yönetimine götüren iki parti ile ittifak yapması, uğruna mücadele ettiği ilkeleri ve kendisini inkâr etmesi anlamına gelir. 10 milletvekili fazla verecek herhangi bir parti ile ittifak yapması ise, dürüstlük ilkelerine aykırı pazarlıkçı bir davranış olur. Seçim ittifakları, görüş ve amaçları arasında yakınlık bulunan partiler arasında yapılır. Genel Başkanın tamamıyla farklı bir anlayışla yaptığı açıklamalar, DSP'nin programı ve bugüne kadarki uygulamalarıyla bağdaşmamaktadır. O nedenle Genel Başkan yardımcılığı görevimden istifa ediyorum."

DSP GENEL BAŞKANI AKSAKAL NE DEMİŞTİ?

"Siyasi partiler devleti yönetmek için kurulur ve tek başlarına çıkarlar yani kavgaya girerken tek başınıza girersiniz. Karşınıza biraz önce bahsettiğiniz gibi çoklu bir yapı çıkmaya çalışırsa burada umut edilen nedir? Parlamentoda devleti yönetmeye talip oldukları için bir yol yöntem ararlar. DSP için Türkiye'de siyaset yapan yada seçimlere katılan hiçbir partinin birbirinden farklı bir mesafesi yoktur.

Bu Cumhuriyet Halk Partisi için de geçerli, HDP için de geçerli, AK Parti için de geçerli. O günkü koşullar geldiğinde DSP yetkili kurulları bunu derinlemesine tartışır, partinin devlet işleyişindeki katkısını hangi yapı içerisinde verimli olabileceğine inanırsa o yapı içerisinde seçimlere katılır ve kendi kimliğiyle tekrar parlamentoda görevini yapmaya başlar.

Mutlaka CHP ile ittifak kurarız gibi bir saplantımız olmadığı gibi AK Parti veya MHP ile herhangi bir ittifakın içerisinde yer almayız gibi bir ön yargımız, ön koşulumuz yok. A partisi geldi sizinle ittifak yapalım size 10 milletvekili verelim dedi, B partisi de geldi sizinle ittifak yapalım size 30 milletvekili verelim dediğinde herhalde biz saf değiliz yani 10 milletvekili veren yere gidip orada güdük kalmayız. 30 tane arkadaşımızla devlet yönetimine katkı koymak dururken niye gidelim 10 tane milletvekili ile oralarda bocalayalım."

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 12:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan yakar
Sinan yakar - 2 yıl Önce

Ben kırk iki yaşında biriyim yıllarca rahmetli sayın başkanım Mustafa Bülent Ecevit in duruşları dan hiç vazgecmedim. Bizim çizgimiz ve duruşumuz belli sayın DSP genel başkanı Önder aksakal siz nedemek istiyorsunuz biz DSP li olarak bizi bilgilendirin yoksa biz sizin yanınızda olmamız mümkün dagil

SIRADAKİ HABER