Doğu Perinçek'in HDP açıklamalarına kızan Vatan Partililer istifa ediyor

Doğu Perinçek'in Vatan Partisi’nin il yönetimi topluca istifa etti

Doğu Perinçek'in HDP açıklamalarına kızan Vatan Partililer istifa ediyor

Doğu Perinçek’in “HDP’yi kapattıracağım” açıklaması ardından Vatan Partisi’nin Diyarbakır il yönetimi istifa ederek, oylarını HDP’ye vereceklerini açıkladı.

Açıklamayı il başkanı Selahattin Gönül yaptı.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in dünkü haberine göre Selahattin Gönül, "Sonuçta bu bölgede yaşıyoruz. 6 milyon insan bu partiye oy vermiş. 6 milyon insan PKK'lıysa bizlerde PKK'lıyız. Gün boyunca konu ile ilgili genel merkezle görüşüyoruz. Şimdi pişman olmuşlar, geri adım atıyorlar ama fark etmiyor. Biz kararımızı aldık. Doğu Perinçek'in HDP ve Demirtaş ile ilgili açıklamaları ile ilgili yarın basın açıklaması yapacağız. Doğru bir şey değil. 110 kişilik parti üyemiz var. Yarın hepimiz istifa edeceğiz" demişti.

DİĞER TEŞKILATLAR DA TEPKİLİ

Perinçek'in, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde HDP'nin kapatılması ile ilgili çalışma yapacağına yönelik açıklaması, bölge teşkilatlarında kırılmaya neden oldu. Diyarbakır ve Batman il ve ilçe yönetimleri ile Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, Vatan Partisi yönetimlerinin eş zamanlı olarak basın açıklaması yayıp istifa edecekleri bildirildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Oral'ın haberine göre, istifa edecekler arasında bulunan Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Selahattin Gönül, yaptığı açıklamada, Doğu Perinçek'in, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ilk iş olarak HDP'yi kapatmayı vaat etmesi ve CHP'nin Cumhurbaşkanı Muharrem İnce'nin, HDP'nin Cumhurbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaretinden sonra, Doğu Perinçek'in bu ikiliye dönük açıklamalarından rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Bu nedenle, Diyarbakır ve Batman'da il ve ilçe teşkilatları ile Mardin'in Kızıltepe ilçe yönetiminin partililerle birlikte topluca istifa edeceğini kaydeden Gönül, istifa etmeleri ile ilgili olarak kendisiyle Genel Merkez yöneticilerinden Mehmet Bedri Gültekin'in bir görüşme yaptığını belirterek "Kendisine de söyledik. Biz Doğu Perinçek'in Cumhurbaşkanlığı adaylığı için kapı kapı gezip imza topladık. Ama bunun karşılığı olarak bu yaptığı açıklamaların doğru olmadığını belirttik. Gültekin de bu yöndeki açıklamaların nedenini anlayamadıklarını söyledi. Keşke bizi partide teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı ya da partinin genel sekreteri arasa ve Doğu Perinçek'e duygularımızı anlatsaydı. Biz defalarca uyardık. Bu yönde açıklamaların doğru olmadığını söyledik. Hatta geçenlerde Ankara'da 90 kişiyle birlikte bölgenin, Diyarbakır'ın sorunları ile ilgili kapsamlı bir toplantı da yaptık. Orada da bu tür açıklamaların yapılmaması gerektiğini anlattık. Biz kavga değil barış istiyoruz dedik. Kaos istemiyoruz dedik. PKK'yi savunmuyoruz dedik. Ama 6 milyon oy almış bir parti ile ilgili böyle açıklama yapamazsınız. Sizin yüzde 1 bile oyunuz yok. Nasıl böyle dersin bu parti ile ilgili. Bu insanların hepsi mi PKK'li" demişti.

VATAN PARTİSİ'NDEN İSTİFA EDEN İL BAŞKANI: OYUM HDP’YE

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, bugün Vatan Partisi il binasında kameraların karşısında geçen Selahattin Gönül, Vatan Partisi'nden istifa ettiklerini açıkladı.

Perinçek’in açıklamasının kabul edilir olmadığını ifade eden Gönül, oyunu HDP’ye vereceğini söyleyerek “Vicdanım şimdi rahat” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 21:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet zakir öztürk
mehmet zakir öztürk - 2 yıl Önce

bu perinçek eski solcu şimdi faşist ortalıği karıştıriyor esasen perinçeke siyaset sakli olmasi lazım çok tehlikeli konuşuyor

SIRADAKİ HABER