Diyarbakır'da Ezidiler için çadır kent kuruluyor

Çadır kentte toplam 400 çadırda 3000 kişi barınabilecek…

Diyarbakır'da Ezidiler için çadır kent kuruluyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri, Irak’ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün saldırısı üzerine Şengal’den (Sincar) kaçıp Türkiye’ye gelenlerin sayısının bini aşması üzerine Yenişehir Piknik Alanı’nda 3 bin kişilik çadır kent kuruyor.

Taraf’ta yer alan habere göre, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve ilçe belediyeleri eş başkanları çalışmaları yerinde denetledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre ilk grubu 9 Ağustos’da gelen ve bir hafta içinde sayıları bini bulan Şengalli sığınmacılar Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’ndaki Sanat Galerisi, Basın Merkezi ile Bağlar, Kayapınar belediyelerine ait spor salonları ile Ticaret Odası’nın binasına yerleştirildi.

ÇADIR KENT

Gelen Ezidi sığınmacıların sayısının üç günde artması üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyeleri Yenişehir Belediyesi’ne ait Yenişehir Piknik Alanı’nda çadır kent kurmaya başladı. 100’ü Büyükşehir, 100 Kayapınar, 100 Bağlar, 75 Yenişehir, 25’i Sur Belediyesi’nin kurma çalışması yürüttüğü çadır kentte toplam 400 çadırda 3000 kişi barınabilecek.

DİSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri tuvalet ve banyo için tesisat kurarken, alanda iki adet çamaşırhane oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı da Çadır Kent’te sağlık merkezi oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri de Çadır Kent’te mutfak kuruyor. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ayrıca başta çocuk ve kadınlar olmak üzere travma yaşayanlara yönelik rehabilitasyon çalışmaları yürütecek mekanlar oluşturuyor. Büyükşehir Park Bahçeler ile Fen İşleri ekipleri de alanda çevre düzenlemesi gerçekleştiriyor. Çadırlara şu ana kadar bin 100 kişi yerleştirilirken, Diyarbakır Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri de Çadır Kent’te güvenliği sağlıyor.

İHTİYAÇ LİSTESİ

Diyarbakır’daki belediyeler, tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtirken, Şengal’den gelen halkın çok acil temel ihtiyaç malzemesi bulunduğunu bildirdi.

İhtiyaç duyulan belli başlı malzemeler şöyle:

"Yatak, battaniye, nevresim, çarşaf, kilim, çocuk bezi, kadın erkek kıyafetleri, çorap, havlu, terlik, ayakkabı, deterjan, şampuan, saç kremi, sabun, dış fırçası, diş macunu, kuru fasulye, nohut, pirinç, bulgur, sıvı yağ, süt, çocuk maması."

Acil ihtiyaç malzemeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin tüm hizmet birimleri ile DİSKİ’nin tahsilat bürolarına ulaştırılabiliyor. Şehir dışından malzeme göndermek isteyenler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Yardım Kabul Merkezi’ne Öz Diyarbakır otobüs firması ile ücretsiz olarak gönderebilecek.

Kullanılmış eşyalar ise kabul edilmiyor, gıda maddelerinin de son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2014, 12:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER