Diyarbakır'da 100 bin kişilik Charlie Hebdo protestosu

Diyarbakır'da Charlie Hebdo'yu kınama eylemine yaklaşık 100 bin kişi katıldı

Diyarbakır'da 100 bin kişilik Charlie Hebdo protestosu

Fransa'da Hz. Muhammed karikatürlerini yayınladığı için silahlı saldırıya uğrayan 8'i karikatürist 12 kişinin öldüğü mizah dergisi Charlie Hebdo, Diyarbakır'da Peygamber Sevdalıları Platformu'nun düzenlediği, 'Hz.Muhammed'e saygı' adı verilen mitingle protesto edildi.  100 bin kişinin katıldığı mitingte konuşan Molla Osman Teyfur, peygambere dil uzatanların dillerini keseceklerini söyledi.

Peygamber Sevdalıları Platformu, Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan Charlie Hebdo dergisini protesto etmek için İstasyon Meydanı'nda düzenlediği 'Hz.Muhammed'e saygı' mitingine çevre il ve ilçelerden gelenlerle yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Mitinge katılmak isteyenler polis noktalarında tek tek arandıktan sonra alana alındı.

Mitinge Hü-da Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır ev çevre illerdeki din alimleri de katıldı. Hürriyet gazetesinin haberine göre mitingde, Charlie Hebdo aleyhinde dövizlerin yanı sıra, 'Kürdistan'da Hizbullahım', 'Filistin'de Hamasım', 'Çeçenistan'da Şeyh Şamilim', ' Amerika 'da Malcom X'im', 'Cizre'de Şeyh Zeki'yim', 'Charlie'nin şeytanları peygamberime dil uzatma', 'Lanet olsun biz Charlieyiz diyenlere' dövizleri de taşındı.

Meydandaki bilboardlarda HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın afişlerinin üzerine asılan 'Peygamber Sevdalıları' flamaları ilginç görüntü oluşturdu. Miting sırasında öğle ezanının okunması nedeniyle müzik yayınına 10 dakika ara verilirken, katılımcılardan bazıları da cadde üzerinde toplu halde namaz kıldı.

Charlie Hebdo dergisi aleyhinde Türkçe ve Kürtçe sloganların atıldığı, ilahilerin okunduğu, tekbir getirilen mitingde ilk konuşmayı Kürtçe yapan Molla Beşir Şimşek, Peygamber sevdalılarının tarihte hiç bir zaman küfre boyun eğmediğini ve eğmeyeceklerini söyledi.

Mitingde Türkçe konuşan Molla Osman Teyfur ise, peygambere savaş açanların tarih boyunca hep kaybettiklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 18:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Celil akdogan
Celil akdogan - 3 yıl Önce

Kestigîniz insan kafasi yetmedi simdi de dilmi keseceksiniz siz cenete gormek icin dunyayi cehneme cevirenler... Biz size inat bu dunyayi cenet yapmak icin calisacagiz. Öbur dunya icin Allah bilir...