Dışişleri'nden Kerkük açıklaması: Her türlü işbirliğine hazırız

Irak Ordusu Kerkük’e askeri operasyon düzenlendi

Dışişleri'nden Kerkük açıklaması: Her türlü işbirliğine hazırız

Dışişleri Bakanlığı, Irak merkezi hükümetinin Kerkük’e düzenlediği askeri harekata ilişkin açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, “Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

"IKBY’nin Irak Anayasasını ihlal etmek suretiyle gayrimeşru şekilde düzenlediği referandum sonrasında Irak Hükümeti’nin ülkenin toplumsal mozaiğinin bir modelini oluşturan ve tarih boyunca Türkmen soydaşlarımızın yurdu olan Kerkük şehrinde anayasal egemenliğini tesis etmek üzere attığı adımları yakından takip ediyoruz.

Irak Hükümeti’nin Kerkük’te PKK terör örgütü elemanlarına müsamaha gösterilmeyeceğine, bunların mobilize edilmesinin savaş ilanı telakki edileceğine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY’yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük’te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır.

Bu vesileyle, Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz.

Türkiye, ülkede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesini teminen atacağı adımlarda Irak Hükümeti’nin yanında yer alacaktır."

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 21:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
DEMOKRAT
DEMOKRAT - 3 yıl Önce

türki̇ye cumhuri̇yeti̇ devleti̇ni̇n i̇ran şi̇i̇ destekli̇ haşti̇ şabi̇ ye destek vermesi̇ni̇ kiniyorum .. türki̇ye bkölgede i̇ranin çikarlarina destek veri̇yor .. kerkükün dost ürtlerde kalmasindan çok i̇ranlilarin eli̇ne geçmesi̇ni̇ bakbul etmi̇ş durumda

SIRADAKİ HABER