Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin Afrin açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin yaptığı Afrin açıklamasına yanıt verdi

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin Afrin açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin “Amerika son 48 saatte Afrin’den gelen haberlerden dolayı derin kaygı duyuyor. ” açıklamasına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD harekatın amacını hala idrak edemedi. Afrin’de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiası da her türlü temelden yoksundur" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Afrin’deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hâlâ idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bir terörle mücadele harekatıdır. Harekat, kesinlikle sivil halkı hedef almamakta, bilakis sivil halkı bir terör örgütünün baskı ve tahakkümünden kurtarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış, sivil halka insani yardım erişimi sağlanmıştır.

Afrin’de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiası da her türlü temelden yoksundur. Suriye’de terörizmle mücadeleye asıl zarar veren yaklaşım, terörist bir gruba karşı bir başka terör örgütünün kullanılması ve bu terörist grubun kendi bölücü gündemini ilerleterek sahada oldubittiler yaratmasına, demografik değişiklikler yapmasına göz yumulmasıdır."

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 15:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER