Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'ya seyahat edecek olanlardan tedbirli davranmalarını istedi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'ya seyahat edecek olanlardan tedbirli davranmalarını istedi.

Fransa'da süren protesto eylemlerini gerekçe gösteren Dışişleri Bakanlığı yayımladığı 'Seyahat uyarısı'nda, Fransa'ya seyahat edecek olan yurttaşlara, başkent Paris başta olmak üzere şehirlerin gösteri alanlarından uzak durmaları, otoyol ve şehirlerarası yollarda tedbirli davranmaları istedi.

Fransa'daki ekonomik koşulları protesto etmek amacıyla başlatılan 'sarı yelekliler' adlı toplumsal muhalefetin, ülke çapındaki sokak eylemlerini sürdürdüğünün hatırlatıldığı duyuruda, şu uyarılara yer verildi:

'EYLEMLERİ DİKKATE ALIP TEDBİRLİ DAVRANIN'

"Bugüne dek cereyan eden olaylarda, Fransa'nın farklı şehirlerinde, şehirler arası yolların trafiğe kapatılması, barikatlar oluşturulması, otoyol gişelerinin işgali, son olarak 1 Aralık günü Paris'te şehrin en işlek caddelerinde yürüyüş, barikat kurma, araba yakma ve güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya varan eylemler yeniden yaşanmıştır. Üçüncü haftasına giren eylemlerin bugüne kadarki bilançosuna göre 2 kişi hayatını kaybetmiş, 850'den fazla kişi yaralanmıştır. Yaralananlar arasında yaklaşık 150 güvenlik mensubu bulunmaktadır.

17 Kasım'dan bu yana devam eden ve şiddet dozu artmakta olan sokak eylemleri nedeniyle, Fransa'da yaşayan ve anılan ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Paris başta olmak üzere, şehirlerin bilhassa gösteri alanlarından uzak durmaları, güvenliklerini tehlikeye sokacak mekanlarda bulunmamaları önemle tavsiye edilmektedir. Yine mevcut koşullarda, otoyol ve şehirler arası yollarda yapılan yol kapama eylemlerini dikkate alarak tedbirli davranmaları önerilmektedir."

Türkiyeli yurttaşlardan olayların gelişimiyle ilgili yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve Fransız makamları ile Bakanlığın, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliğinin ve Fransa'daki Başkonsolosluklarının yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda bulunduğunun vurgulandığı duyuruda, ihtiyaç halinde Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne başvurmalarının mümkün olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 13:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER