Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa açıklaması: Eylemcilere güç kullanımı kaygı verici

Aksoy, Fransa’da polisin eylemcilere güç kullanımından endişe duyduklarını söyledi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa açıklaması: Eylemcilere güç kullanımı kaygı verici

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa'daki akaryakıt zammı protestolarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aksoy, "Gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere sertleşen müdahaleleri ve orantısız güç kullanmaya varan uygulamaları da kaygı verici" dedi.

"Dün Paris'te yapılan gösterilerde şiddetli olayların yaşandığını" söyleyen Aksoy, "Sayıları 700 bini bulan Türk toplumunun yaşadığı Fransa'daki bu gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere sertleşen müdahaleleri ve orantısız güç kullanmaya varan uygulamaları da kaygı vericidir" ifadelerini kullandı.

Aksoy, "Demokrasilerde diyaloğun gerekliliğine inanıyor, olayların en kısa sürede yatışması için itidal çağrısında bulunuyoruz. Gösterilerin demokratik standartlara uygun, barışçıl bir şekilde gerçekleşmesi, sorunların diyalog yöntemiyle çözülmesi ve Fransa'da yaşayan Türk toplumunun güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm önlemlerin Fransız makamlarınca süratle alınması öncelikli beklentilerimizdir. Fransa'da yaşayan vatandaşlarımızı gösteri alanlarından uzak durmaya, herhangi bir şekilde güvenliklerini tehlikeye sokacak mekanlarda bulunmama konusunda özen göstermeye davet ediyoruz" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Garip yoksul
Garip yoksul - 3 yıl Önce

Bu bana bir misilleme gibi geldi, aklima sultan ahmetteki patlama sonrasi amerika ve diger ulkelerin turkiyedeki vatandaslarina yaptigi uyarilar geldi, metinler nerdeyse birebir ayni :)

Adallet
Adallet - 3 yıl Önce

Utanmaz arlanmaz soysuzlar cumartesi anneleri yakinlarin bir parca kemgini istiyor soysuz zubuk emirlerini goruyoruz sizin ard damariniz catlsmis seref yoksunu ite kuluk yapan eniklersiniz turkiye bir zubukten Buyuktur

SIRADAKİ HABER