Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'nin 'OHAL'i kaldırın' açıklamasına tepki

Hüseyin, ‘Güvenilir seçim için OHAL derhal kaldırılmalı’ açıklamasında bulunmuştu

Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'nin 'OHAL'i kaldırın'  açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad El-Hüseyin’in  ‘OHAL’i kaldırın’ çağrısını değerlendirdi

Hüseyin’in  açıklamalarına tepki gösteren Hami Aksoy, “Bu açıklama milletimizin iradesini temsil eden TBMM’nin aldığı seçim kararını sorgulamakta ve bağımsız bir ülkenin yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair talihsiz ifadeler içermektedir” dedi.

'TEK TARAFLI BİR AÇIKLAMA'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin bugün Türkiye’ye yönelik yaptığı açıklama hakkındaki bir soruya yazılı cevap verdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad El-Hüseyin’in Türkiye hakkında taraflı bir açıklama yaptığını ifade eden Aksoy, “Bu açıklama milletimizin iradesini temsil eden TBMM’nin aldığı seçim kararını sorgulamakta ve bağımsız bir ülkenin yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair talihsiz ifadeler içermektedir. Tamamen siyasi saiklerle yapılmış bu açıklamayı ciddiye almıyoruz. Ülkemizde OHAL tedbirleri sadece teröristlere ve terör iltisaklı çevrelere karşı uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı hiçbir önlem söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

OHAL uygulamasının demokratik seçimlerin gerçekleştirilmesine mani olmadığını savunan Aksoy, Fransa’da da OHAL döneminde gerçekleştirilen seçimleri örnek gösterdi.

 Aksoy, “Ayrıca, ülkemizde Nisan 2017 referandumu dahil seçimlerin demokratik, özgür, adil ve şeffaf olduğu uluslararası gözlem raporlarıyla teyit edilmiştir. Yüksek Komiser’e olağanüstü halin uluslararası hukukta devletlere tanınmış bir yetki olduğunu da ayrıca hatırlatmak isteriz. Ülkemiz, 24 Haziran seçimleri için de taahhütlerine uygun biçimde uluslararası kuruluşlarla gerekli işbirliğini sürdürmektedir” dedi.

Kaynak: CNN Türk

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 17:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER