Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye: Tutuklanan kişi diplomatik listede yok

ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan M.T’nin, casusluk iddiasıyla tutuklanmasına ilişkin Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye: Tutuklanan kişi diplomatik listede yok

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisinin tutuklanmasına ilişkin bir açıklama yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında, “Zanlı ABD Konsolosluğu’nun kayıtlı personeli değil. Tutuklanan M.T., diplomatik listede yer almıyor” denildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkonsolosluğu’nda irtibat görevlisi olarak çalışan M.T., 4 gün önce gözaltına alındı. Güvenlik gerekçesiyle, gözaltı kararının açıklanmadığı belirtildi.

Bugün mahkemeye sevk edilen M.T.’nin tutuklandığı öğrenildi. M.T.’ye, “siyasi ve askeri casusluk”, “anayasal düzeni bozmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamaları yöneltiliyor.

M.T.’nin 17-25 Aralık soruşturması öncesinde, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz ve operasyonu düzenleyen emniyet müdürleri ile düzenli olarak telefonla görüşmesi yaptığı iddia ediliyor.

ABD’DEN TEPKİ

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un ‘casusluk’ suçlamasıyla tutuklanmasının ardından ABD’den tepki geldi.

Türkiye’deki ABD Diplomatik Misyonu tarafından yapılan açıklamada, Topuz’un “hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duyulduğu” belirtildi.

KALIN’DAN AÇIKLAMA

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan bir kişinin tutuklanması hakkında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Türk’te verdiği röportajda, “İddianameyi görmüş değilim, ancak tutuklandığına göre ciddi deliller var” dedi.

Kalın, tutuklanan Metin Topuz’un, Adil Öksüz’ün de aralarında olduğu 15 Temmuz darbe girişiminin ‘kilit isimleri’ ile telefon görüşmeleri yaptığının tespit edildiğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER