Dışişleri Bakanlığı, Kerkük'teki Kürt bayrağından rahatsız oldu

"Kararı endişeyle karşılıyoruz"

Dışişleri Bakanlığı, Kerkük'teki Kürt bayrağından rahatsız oldu

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın Kerkük kenti valisi Necmeddin Kerim'in tüm kamu kurumlarına Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılması kararına tepki gösterdi.

Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada, "Kerkük'te Kürt yönetimi bayrağını asmak Irak anayasasına aykırıdır. Kararı doğru bulmuyor, endişeyle karşılıyoruz" dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Kerkük Vilayet Meclisi’nde bugün (28 Mart) gerçekleştirilen oylamada, IKBY bayrağının vilayetteki tüm resmi dairelerde Irak bayrağıyla birlikte asılmasına ilişkin kararın kabul edilmesini doğru bulmuyor ve endişeyle karşılıyoruz.

Vilayet Meclisi’nin Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettikleri oylamada alınan kararı doğrudan Kerkük’ün ihtilaflı statüsüyle ilgili ve Irak anayasasına aykırı tek taraflı bir tasarruf olarak değerlendiriyoruz.

Farklı kimliklere mensup Irak vatandaşlarının ortak varlığı olan Kerkük’ün statüsüyle ilgili tek taraflı adımlarda ısrarcı olunması uzlaşı, diyalog ve anayasal süreçlere bağlılık kavramlarına zarar verecektir. Bu tür yaklaşımlar, ülkede kalıcı güvenlik ve istikrar çabalarını da olumsuz etkileyecektir. Irak’ın geçmekte olduğu kritik süreçte ilgili tüm tarafların sağduyu, sorumluluk ve itidal içinde hareket etmesi gerekmektedir."

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 10:35

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Berjor
Berjor - 3 yıl Önce

rahatsız olan kendini fırat'ın temiz sularına atsın. belki rahatsızlığı geçer.

Ali Firat
Ali Firat - 3 yıl Önce

Ulan size ne niye sizinle tüm savaşlarda ülkeyi kurtar diliniz bir milletin varlığı sizi rahatsız ediyor

SIRADAKİ HABER