"Dil sürçmesiydi, mertçe dövüşelim diyecektim, kadınlar kızmakta haklı”

Muharrem İnce, "Gel karşıma erkekçe dövüşelim" sözlerine açıklık getirdi

"Dil sürçmesiydi, mertçe dövüşelim diyecektim, kadınlar kızmakta haklı”

CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "veterinerden TÜBİTAK başkanı" olmaz sözünden dolayı danışmanlarının kendisini uyardığını söyledi.

İnce, Erdoğan'a yönelik söylediği cinsiyetçilikle suçlanan "Gel karşıma erkekçe dövüşelim" sözlerine de açıklık getirdi. İnce, "Dil sürçmesiydi. Onu 'yiğitçe dövüşelim, mertçe dövüşelim' diyecektim ama olayın stresiyle öyle çıktı ağzımdan. Kadınlar kızmakta haklıdırlar." dedi.

CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce BBC Türkçe'nin canlı yayınına katıldı.

İnce'nin programda yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk olarak yargıyı değiştireceğim. Yargı bağımsızlığını sağlamamız lazım. Beni gördüklerinde ayağa kalkmayacak bir yargıya ihtiyacağımız var. Yargı beni de, Sayın Erdoğan'ı da yargılayabilmelidir. Yargıçların ideolojik kimliklerinin bilinir olması ayıptır. Cumhurbaşkanı 'tezek' dememeli, küfür etmemeli. Cumhurbaşkanı toplumun tümüne güven verilmeli. Cumhurbaşkanı tıpkı bayrak gibi tektir. Ben Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayıyım. Seçilene kadar başka bir şey, seçildikten sonra başka bir şey. Bu saklanacak bir şey değil. CHP'nin vaatleri bağlar.

Önümüzdeki süreçte cumhurbaşkanı yardımcısı adaylarını açıklayacağım.

Dışarıdan bakıldığında yabancı yatırımcılar Türkiye'ye güven duymuyor. Çünkü bakıyorlar Türkiye'de bir diktatör var. Ordu onun elinde, yargı onun elinde, herkesi susturmuş.

Türkiye'de hastane yapıyorlar, hasta garantili, yol yapıyorlar araç geçiş garantili... Cumhurbaşkanı orkestra yönetmeli. 

"AHLAKSIZ BİR SİYASET ANLAYIŞI VAR"

Cumhurbaşkanı sözünün eri olmalı, sözünün ardında olmalı. Türkiye'de ahlaksız bir siyaset anlayışı var. Türkiye'deki siyasetçiler Diyarbakır'a gidip farklı konuşuyor, Edirne'ye gidip başka bir şey söylüyor. Ben her yerde aynı konuşurum. Edirne'de de Kürt sorununu anlatırım. Kürt sorunu ekonomik bir sorundur, kültürel bir sorundur. Bütün bunlar tamam ama Kürt sorunu ahlaki bir sorundur da. Kandırdılar hep insanları. Farklı farklı konuştular. Bunu yapmayacağım ben.

Veteriner'den TÜBİTAK başkanı olmaz dedim. Danışman arkadaşlarım "veterinerler kızıyor" diye uyardı. Veterinerden Cumhurbaşkanı olur. Ben fizik öğretmeniyim. Fizik öğretmeninden de TÜBİTAK başkanı olmaz. Düşündüğümü söylemeye devam edeceğim. Doğruyu söylemek lazım. Bazıları kızacak. Kızarsa kızsın. Ben kendimi 80 milyona karşı sorumlu hissediyorum. Hatalı olabilirim ama asla yalan söylemeyeceğim.

KÜRT SORUNU

Cumhuriyet Halk Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Türkiye'de 40 yıldır bir çatışma ortamı olduğunu ve Kürt meselesinin çözümünün samimiyet ile parlamentodan geçtiğini söyledi.

Yalova'da BBC Türkçe'nin Facebook ve Periscope canlı yayınlarına katılarak Fundanur Öztürk ve  Osman Kaytazoğlu’nun sorularını yanıtlayan İnce, eğitim, ekonomi ve Kürt sorunu gibi bir dizi konuda strateji ve politikalarını açıkladı.

İnce, Kürt seçmene nasıl ulaşacağı yönünde bir soruya bu meseleyi "samimiyetle, parlamentoda, yalan söylemeyerek ve cesur adımlarla çözeceğini söyledi:

"Ben dokunulmazlıklar konusunda partimle ayrı düştüm. Ben inandığımı yaptım. Kürtlerin hoşuna gitmesi için yapmadım. Siyaset bir ilke işidir.

"Bu konuda yalnız kalsak da doğru olanı yapmam lazım. Kürtlerle 40 yıldır bir çatışma ortamı var. Bunu nasıl çözeceğiz?

"Bunu bir, samimiyetle çözeceğiz. İki, parlamentoda çözeceğiz. Üç, yalan söylemeyerek çözeceğiz. Dört, cesur adımlarla çözeceğiz.

"Herkes beraber yaşayalım diyecektir. AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) Türkiye'nin en gerici partisidir. Türkiye'nin en gerici partisinden en ileri bir adımı beklemek gaflettir. Geçmişte yaptıkları oy içindi. Uludere'de emri kim verdi? Ben cumhurbaşkanı olduğumda bunu bulacağım. Hiç çaresi yok."

İnce, aday olduğunu ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun evinde 3-5 gün önce öğrendiğini belirtti.

'KADINLAR KIZMAKTA HAKLI'

İnce, dün Yalova mitinginde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kast ederek, "Gel karşıma erkekçe dövüşelim" sözlerine gelen tepkilere yönelik soruları da yanıtladı.

İnce, bunun bir dil sürçmesi olduğunu ve kadınların kızmakta haklı olduklarını aktardır.

CHP adayı, "Dil sürçmesiydi. Onu 'yiğitçe dövüşelim, mertçe dövüşelim' diyecektim ama olayın stresiyle öyle çıktı ağzımdan, Kadınlar kızmakta haklıdırlar" dedi.

Muhafazakar bir ailede yetiştiğini söyleyen İnce ayrıca, "Ben muhafazakar bir ailede büyüdüm. Ben ortalama bir Türk ailesinin yaşadıklarını yaşıyorum. Ben muhafazakar bir ailenin devrimci bir çocuğuyum. Çocukluğumda Kuran kursuna gittim. Rahmetli dedem beni hafız yapmak isterdi. Ben muhafazakar insanlarımızı anlayabilirim" diye konuştu.

Eğitimi çok önemseyeceğiz. Eğitimi laik ve bilimsel niteliğine yeniden kavuşturacağız. Çocuklarımıza yurt yapacağız, onların burslarını artıracağım. Yarıgıyı güvenilir hale getirirsek piyasalara ve yabancı sermayeye güven vermiş olacağız. Ekonomi canlanınca çocuklarımız iş bulacak.

Bizim iktidarımızda medyada huzura kavuşacak. Türkiye'de ana muhalefet partisi cumhurbaşkanı adayını açıklıyor, ana akım medya haber yapamıyor. Acıyorum onlara. TRT'ye ise kızıyorum. TRT bizden vergi alıyor.

'100 YIL ÖNCESİNDEN BİLE GERİDEYİZ'

İnce, parlamenter sisteme dönme vaadini de yineledi ve bununla ilgili görüşlerini şöyle aktardı:

"Biz şu anda 100 yıl öncesinden bile gerideyiz. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda bir cumhurbaşkanı var Atatürk, hemen yanında bir İsmet Paşa var, başbakan. Genelkurmay başkanı var Fevzi Çakmak, ekonomiden anlayan başbakan yardımcısı Celal Bayar var.

"4 kişi var; Atatürk tek başına değil. 90 yıl sonra tek adam var.

"Bana yanındakileri sayar mısınız? Gidin sorun sokağa; bakanların ismini sorun. Bir kişi bakanların isimlerini söyleyemez.

"Neden? Önemsiz oldukları için. Bakanların isminin bilinmemesinin nedeni tek adamlık. Sayın Gül'ün adaylığı söz konusu olduğunda genelkurmay başkanı helikoptere binip baskı kurmaya gidiyor.

"Türkiye'nin geldiği noktaya bakın. Buradan kurtulmamız lazım. Tek kişinin aklıyla 80 milyonu duvara çarptırırız biz."

Haberin kaynağı: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-44021715

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 23:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Agiri
Deniz Agiri - 2 yıl Önce

Allah siz sosyal faşistler kuyrugunuz sikişincami Kürt oylari ve halki aklınıza geliyor

SIRADAKİ HABER