Die Welt: Türkiye Suriye'yi provoke ediyor

Alman Die Welt gazetesi dünkü olayı yorumladı...

 Die Welt: Türkiye Suriye'yi provoke ediyor

Alman Die Welt gazetesi dün Türkiye Suriye sınırında yaşanan olayı "Türkiye helikopter vurarak Suriye'yi provoke ediyor" başlığı ile duyurdu.

Boris Kalnoky imzalı haberde "Ankara'nın bildirdiğine göre helikopter Türkiye hava sahasını ihlal etti. Ancak helikopterin vurulması çok hassas bir dönemde denk geldi" denildi.

Gazete "helikopterin vurulduktan sonra Suriye'ye düştüğüne dikkat çekerek, helikopter gerçekten hava sahasını ihlal etti mi? Helikopter Suriye hava sahası içindeyken mi vuruldu? Bu sorulara tarafsız bir kanal henüz açıklık getirmiş değil" ifadesini kullandı.

Özellikle bu sorulara yoğunlaşılan haberde "Helikopter 2000 metre ihlal ettiyse ve Türkiye hava sahasında 1000 metre içeride vurulduysa nasıl oluyor da Suriye tarafına düşüyor buna kimse net bir yanıt veremiyor" tespiti var.

Cihan Haber Ajansı'nda yer alan "Muhalifler bir helikopter vurdu" başlıklı habere de dikkat çeken gazete "Bu helikopter başka helikopter mi yoksa Türkiye'nin vurduğunu söylediği helikopter mi bilinmiyor" diye yazdı.

Türkiye güvenlik politikaları uzmanı Gareth Jenkins da helikopterin vurulmasının arkasında politik nedenler olabileceği yorumunda bulundu.

Gazetede Türkiye'nin uzun zamandır Suriye'ye askeri operasyon yapılmasını istediğine dikkat çekiyor."Helikopterin vurulmasıyla askeri operasyon yine gündeme geldi, Türkiye istediğine ulaşmış gibi gözüküyor" yorumu yapıldı. (Cnn Türk)

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 22:31
YORUM EKLE