Dengir Fırat: MHP, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyor herhalde!

"Herhalde barış sürecinden dolayı rahatsızlar” dedi

Dengir Fırat: MHP, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyor herhalde!

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP’nin TBMM başkanı adayı HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı kabul etti. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Fırat “Faydalı bir görüşme oldu. MHP’yi anlamak mümkün değil, herhalde çok zorlarına gidiyor 80 milletvekilleriyle, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyorlar ama bu süreç uzundur. Hazmedecekleri kanısındayım” dedi.

Fırat, görüşme sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Adalet ve Kalkınma Partisi’ni ziyaret ettik. Faydalı bir görüşme olduğu kanısındayım. Özellikle TBMM’nin yani yasama Meclis’inin bundan sonraki dönemde itibarının yükseltilmesi ve TBMM’nin bir yasa fabrikası halinde çalışmaması konusunda gerekli olan özellikle yasama yürütme arasındaki ilişkinin karşılıklı saygıya dayanan ve bir koordinasyon içerisinde verilmesi gerektiği konusunda fikirlerimi söyledim ve desteklerini istedim.

Tabi kendilerinin de yani Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de Meclis Başkan adayları bulunmaktadır. Üçüncü turda ümit ediyorum ki Meclis Başkanı’nı seçmiş olur. Ama olmadığı takdirde zaten dördüncü tur mutlak suretle netice alınacaktır.

“MHP’Yİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

MHP’yi anlamak mümkün değil, herhalde çok zorlarına gidiyor 80 milletvekiliyle, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyorlar, ama bu süreç uzundur, hazmedecekleri kanısındayım. Şunu bilsinler ki HDP’ye oy verip yüzde 13 ile Meclis’e gönderen halkın oyu, MHP’ye oy veren vatandaşın oyuyla eşittir.

Bunun değerini takdir de ne Bahçeli’nin ne MHP’nin haddinedir. Bir kere bu siyasi nezakete aykırı olduğu gibi siyasetin kurallarına da aykırıdır. Herhalde barış sürecinden dolayı rahatsızlar. Normal psikolojik değerlere sahip bir insanın, barıştan yana olmayışını düşünebilmek benim için çok zor. Çünkü kan kavga dövüş insanların ölmesini bir insanın arzu etmesini ben düşünmüyorum.

Ben Ekmeleddin Bey’in bu düşüncede olduğu kanısında değilim. Bu siyaset maalesef insanları arzu etmedikleri davranışların içerisine sürüklüyor. Ekmeleddin Bey benim bildiğim kadarıyla kibar siyasetin kurallarını iyi değerlendiren insan. Ama ne yaparsınız ki partisinin herhalde böyle bir kararı var. Ama ben inanıyorum ki üzgündür kendisi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 16:44
YORUM EKLE