"Demokratik siyasete alan kapandıkça şiddete alan açılır”

Sebahat Tuncel Dersim'de esnafı ziyaret etti, Vali’yi uyardı

"Demokratik siyasete alan kapandıkça şiddete alan açılır”

Dersim’de esnafı ziyaret eden DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, kepenk kapatan esnafa soruşturma açılmasının ve siyasetçilerin gözaltına alınmasının talimatını veren Tunceli Valisi’ni uyararak, kepenk kapatmanın demokratik bir hakkı olduğunu söyledi.
 
Kepenk kapatan kent esnafının valilik ve emniyet baskısına maruz kalması nedeniyle Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) heyeti kente gelerek, dayanışma ziyaretinde bulundu ve Dersim Belediyesi önünde açıklama yaptı. DBP Eş Genel Başkanı Tuncel, insanların demokratik tepkisini gösterdikleri, savaş istemedikleri için soruşturma ve baskı ile karşı karşıya kaldığını söyledi.
 
'GÖZALTINDAKİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN'
 
Tuncel, HDP, DBP il eşbaşkanları da içinde olmak olmak üzere 9 kişinin kendileri ifadeye gitmesine rağmen gözaltına alındığını hatırlatarak, derhal serbest bırakılmalarını istedi. Yapılması gerekenin demokratik siyasetin önünün açılması olduğunu söyleyen Tuncel, "Demokratik siyasete alan kapandıkça savaşa ve şiddete alan açılır. Savaşa ve şiddete alan açmak demek ölüme, zulme göz yummak demektir” dedi.
 
'BÜYÜK BİR DİRENİŞ VE MÜCADELE VAR'
 
DBP ve bileşeni oldukları HDP’ye yönelik ciddi bir saldırı dalgası ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Tuncel, "Bir yandan DBP belediyelerine el konuluyor, halkın seçtiği, halkın değerlerine el konuluyor. Bir yandan da gözaltı, tutuklama furyalarıyla bizi siyaset yapamaz hale getiriyorlar. Sadece son bir yılda 2 bin 500 DBP üye ve yöneticisi tutuklandı. Son bir haftalık bilançoyu da göz önünde bulundurursak 2 bin 600 arkadaşımız tutuklanmış. Buna rağmen demokratik siyasette ısrar etmek, demokratik siyasetin gelişmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz. Olağanüstü kongrelerle bu süreci devam ettiriyoruz. Büyük bir direniş büyük bir mücadele var” ifadelerini kullandı.
 
'HAKKIN KULLANILMASI ENGELLENEMEZ'
 
Dersim'de son bir haftadaki çatışmalarda 21 gencin yaşamını yitirdiğini söyleyen Tuncel, "Burada operasyon olmasın, savaş istemiyoruz diye halkımız tepkisini dile getirdi. Esnaf savaşa karşı barış talebini göstermek için kepenk kapattı. Şimdi merkezi hükümetin temsilcisi Vali’nin hedefi haline gelmiş durumdalar. Bu vali, şuan siyasi iktidarın direktifleri doğrultusunda kendisini emniyet müdürü yerine koyarak, kendisini askeri operasyonun komutanı yerine koyarak halkımıza yönelik baskı politikasının aracı konumuna gelmiştir. Demokratik ülkelerde savaşa hayır demek, hükümetin politikasını beğenmediği herhangi bir konuda eylem yapmak, kepenk kapatmak, sokağa çıkmak, basın açıklaması yapmak haktır. Kimse bu hakkın kullanılmasını engelleyemez” dedi.

sebahat tuncel dersim
 
'VALİYİ UYARIYORUZ'
 
Konuşmasının devamında Tunceli Valisi'ne seslenen Tuncel, "Bir kez daha Vali’yi uyarıyoruz. Bu tip yöntemlerle bu tür politikalarla halkı sindirmeye çalışarak siz demokrasinin temellerini ortadan kaldırıyorsunuz. Gelin dinleyin bu halkı, niye ifadeye çağırıyorsun? Sen gel dinle bakayım. Biz sana toplantı alalım, gelsin bu halk sana söylesin savaş istemediğini, barış istediğini, operasyonları istemediğini. Bu en temel haktır. Barış içerisinde yaşama hakkı görevi devletin sorumluluğundadır. Ama şuan devlet bu sorumluluğunu yerine getirmiyor, aksine bu ülkeyi savaşa katliama sürüklemiş durumda. Savaşın çatışmanın dışında bir yaşamın olmayacağını bize empoze ediyorlar. İçerde savaş dışarıda savaş diyor. Biz de diyoruz ki bu politikalara karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesinde ısrar edeceğiz ve bu mücadeleyi her yerde büyütmeye devam edeceğiz. Bu politikalar olsa olsa öfkemizi yükseltir, AKP iktidarı karşısında ne kadar doğru yerde olduğumuzu gösterir" ifadelerini kullandı.
 
Tuncel’in konuşmasının ardından heyet kepenk kapatan esnafı ziyaret etti. Heyetin ziyaret ettiği esnaflardan biri, “Bizim duruşumuz bellidir. Dersim esnafı böyle şeylerden yılmaz. Savaşa karşı durmaya devam edeceğiz” yanıtı verdi. (Evren Demirdaş / Demokrat Haber)
 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 11:33

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER