''Demokrasi İçin Birlik'' başlangıç bildirgesini yayınladı

Rıza Türmen ve Binnaz Toprak’ın çağrısıyla bir araya gelen Demokrasi İçin Birlik oluşumu başlangıç bildirisi yayınladı

''Demokrasi İçin Birlik'' başlangıç bildirgesini yayınladı
Rıza Türmen ve Binnaz Toprak’ın çağrısıyla bir araya gelen siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kadın ve çevre hareketi temsilcilerinin katılımıyla salı günü, toplumsal muhalefeti bir araya getirecek “Demokrasi İçin Birlik”in ilkelerini ve koşullarını  konuşmak üzere bir toplantı düzenlendi.

EYLÜLDE KURULTAY YAPILACAK

Bianet'in haberine göre; bu toplantıdan “Başlangıç Bildirgesi” çıktı ve eylül ayında yapılması tasarlanan kurultay için hazırlık koordinasyonu oluşturuldu.

“Demokrasi İçin Birlik”in “Başlangıç Bildirgesi”nde, Türkiye’nin giderek büyüyen bir demokrasi krizi içinde, hızla karanlık bir geleceğe doğru sürüklendiği belirtildi.

Açıklamada seçimde çoğunluğu sağlayan partinin, hedefine ulaşmak için her şeyi yapabileceği anlayışıyla yönetildiği, yargının iktidara bağımlı hale getirildiği, güçler ayrılığı değil, güçler birliği oluştuğu ifade edildi.

"DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK"

Devam eden savaş ve intihar saldırıları nedeniyle can güvenliğinin kalmadığı belirtilen açıklamada, siyasi iktidarın hiçbir şey yapmayarak yeni kayıpların yolunu açtığı belirtildi:

“Bu ortak amaç etrafında  buluşan bizler, herkesin farklı kimliği ile eşit yurttaşlık haklarına sahip olduğu; barış içinde yaşayabileceği, insanca çalışma ve yaşama koşullarının garanti altına alındığı, devletin herkesin inancına, inançsızlığına, yaşam tarzına, siyasi düşüncesine karşı tarafsız ve saygılı olduğu, kadına ve cinsel kimliklere yönelik şiddetin son bulduğu, tarihi ve doğal varlıkların, diğer canlıların yaşam alanlarının ve kentlerin korunduğu, laik, demokratik bir Türkiye yaratabilmek için tüm toplum kesimlerini kucaklayacak, yeni bir umut ve güç merkezine ihtiyaç olduğu apaçık ortadadır.

"Yurttaşlar olarak insan onuruna uygun biçimde demokratik bir ülkede; barış ve güvenlik içinde yaşamak hakkımızdır. Ortak yaşamımızı düzenleyen demokratik kurallara, kazanılmış haklara, hukuka yönelik saldırılar karşısında demokratik direniş hakkımız meşrudur.

"28 Haziran 2016 Salı günü yaptığımız toplantı ile bugünden başlayarak en kısa zamanda en geniş toplum kesimlerini kucaklayacak bir Demokrasi Kurultayı toplamak, toplumun her kesiminden yükselen itirazları umut ve direnç yaratacak ortak bir mücadeleye taşımak üzere harekete geçmiş bulunuyoruz."

Eski CHP, SHP, BDP, HDP vekillerinden oluşan Diyalog Grubu, Rıza Türmen’in 13 Mayıs 2016’da T24’te yazdığı “Bir demokrasi cephesine gereksinim var” başlıklı yazısından sonra yoğunlaşan birlik tartışmaları kapsamında bir süredir çalışmalarını sürdürüyordu. Bu çalışmalar başlangıç bildirgesi ile somutlaştı.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 12:58
YORUM EKLE