Demirtaş’tan muhalefete çağrı: Halkın gücü görünür kılınmalı

Demirtaş, demokrasi mücadelesine ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu

Demirtaş’tan muhalefete çağrı: Halkın gücü görünür kılınmalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Muhalefete yönelik konuşan ve birlik mesajı veren Selahattin Demirtaş, "Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır" dedi.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Demirtaş, demokrasi için parlamento içinden ve dışından etkili bir mücadele yürütmenin şart olduğuna dikkat çekti. Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

"Demokrasi için parlamento içinden ve dışından etkili bir mücadele yürütmek elbette şarttır. Bunu yaparken Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-muhafazakar ayrımı olmaksızın yan yana durmaktan, yan yana görünmekten imtina etmemeliyiz.

Türkiye hepimizindir. Hepimiz birlikte Türkiye’yiz. O halde, birlikte yönetebilme ve geleceği birlikte inşa edebilme erdemini ortaya koymak zorundayız.

Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez. Artık AKP’yi değil, geleceği konuşmanın zamanıdır. AKP ilk seçimde kaybedecektir. Ancak bu sırada, demokrasi ilkeleri etrafında topluma güven veren güçlü bir alternatifini ortaya çıkarmak, muhalefetin tarihi sorumluluğudur.

“HERKES HALKLA BULUŞMALI”

Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır. Sadece partiler değil; medya, akademi, entelektüel camia ve sivil toplum kuruluşları halkla buluşma etkinlikleri düzenlemelidir.

HDP şimdi bunu yapıyor. Ancak bu yetmez. 81 il ve tüm ilçelerde forumlar, paneller, konferanslar, çalıştaylarla tüm muhalefet aynı etkinliklerde buluşabilmeli, Türkiye’nin geleceğini halkla konuşarak netleştirmeli ve halkın gücünü görünür kılmalıdır.

Ve tüm partiler şimdiden sahada seçim hazırlığına (seçim güvenliğini de sağlayacak şekilde) başlamalıdır. Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır. Bu seçimle, demokrasiyi yeniden ve gerçek anlamda inşa etme fırsatı doğacaktır.

Dolayısıyla hem umutlu olun hem dirençli; hem kaygılı olun hem de cesur. Az kaldı. İyiler kazanacak, hep birlikte kazanacağız."

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 17:16

YORUM EKLE
YORUMLAR
Isci emekli
Isci emekli - 1 yıl Önce

Seni yok pahasına zorbalık diktatörün istegi uzere icerde tutuluyorsun merak etme sende butun demokrat yazar gazeticiler çıkacak sizlerin yerine bu hirsiz tayfasi elbet cezasız kalmayacaklar gerçek yargi bu hainleri iceri atacak az kaldi

SIRADAKİ HABER