Demirtaş: Yaktılar, yıktılar ama ayaktayız

"Sivas’ta insanları yakarken tekbir getiriyorlardı. Cizre’de katlederken de. IŞİD’liler de kafa keserken tekbir getiriyor"

Demirtaş: Yaktılar, yıktılar ama ayaktayız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Karşımızdaki anlayış Kürtlere zulümle diz çöktürebileceğine inanıyor. Kürtler yeterince zulüm görmediğinden diz çökmedi sanıyor. Yaktılar, yıktılar ama dimdik ayaktayız” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Silopi’de düzenlenen iftar programına katıldı.

Demirtaş’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

'KENDİNİ DÜNYA LİDERİ SANIYOR'

"İnsan bir konuda görüş değiştirirken çıkar sebebini açıklar. Bunlarda zerre kadar utanma yok. Kendini dünya lideri zannediyor. Çapının farkında olmayana cahil derler.

'YAKTILAR YIKTILAR AMA DİMDİK AYAKTAYIZ'

“Kürt sorununu çözmenin iki yolu var. Ya konuşarak, ya da savaşarak. Bizim tercihimiz her zaman konuşmaktı. Saray’daki bunu istemedi. Yaktılar, yıktılar ama dimdik ayaktayız. Çünkü haklıyız. Haklı olmaktan da daha büyük güç yoktur. Sen binasını yıkarak onu bitirdiğini zannediyorsun ama, Kürtlerin kökü o binanın bin katı kadar toprağın altında.

“Saray yıkım ve göç ettirme politikasını sürdürüyor. Tek bir insanımız göç etmemeli, gidenler geri dönmeli.

“Sur, Cizre, Nusaybin ve Yüksekova gibi yıkım saldırısının hedefinde olan kentlerle dayanışmayı geliştirmeliyiz. Dünyadaki halkımız da buraya yardım etmeli. Bu halk sizler için direndi.

SİVAS KATLİAMI

“Sivas’ta on binlerce kişi, bir otelde insanları diri diri yaktı. İnanılır gibi gelmiyor, değil mi? Cizre’de de aynısını yaptılar. Sivas’ta insanları yakarken tekbir getiriyorlardı. Cizre’de katlederken de. IŞİD’liler de kafa keserken tekbir getiriyor.

“Bunların inandığı din ile bizimki aynı olamaz. Onların dini buz gibi faşizm. İnsanları din adına katledenleri dindaş kabul edemeyiz.” (Kaynak: ETHA)


Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 23:16

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER