Demirtaş: Türkiye'nin dış politikası mezhepçilik üzerine kurulu

Demirtaş Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı

Demirtaş: Türkiye'nin dış politikası mezhepçilik üzerine kurulu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. "Kürtlerin derdi bölünmek değil" diyen Demirtaş; "Haksızlıklar bitsin isteniyor. Ayrı bir devlet kuralım demiyoruz, birlikte yaşayalım ama özgürlükleri genişletelim. Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü için kabaca ilkesel çözümümüz bu" ifadelerini kullandı.

Demirtaş "Türkiye'nin dış politikası mezhepçilik üzerine kurulu" derken sınırların PYD'nin varlığıyla daha güvenli olacağını belirtti.

Demirtaş açıklamalarında, "Şunu net olarak belirteyim. Biz parti olarak 2015 hedeflerimizi genel seçimlerde yüzde 15 olarak belirlemiştik. Dolayısıyla belirlediğimiz hedefin biraz altında bir oy aldık diyebiliriz. Bizi şaşırtan şoke eden yüksek bir oy almamamız. En nihayetinde barajı aşmak ve parlementoya güçlü bir muhalefet grubu taşımak bizim için çok önemliydi. O nedenle ortaya çıkan yüzde 13.1'lik bir oy da çok kıymetlidir, çok değerlidir. Türkiye siyasi tarihinde dengelerin bu kadar sarsıldığı çok az seçim olmuştur" ifadelerini kullandı.

'HDP'Yİ PARLAMENTOYA TAŞIYAN TÜRKİYE’NİN KENDİSİ’      

HDP'yi parlamentoya taşıyan Türkiye'nin kendisi diyen Demirtaş, "Kim bize oy verdi? bu yüzde 13.1'lik oyu nereden aldık, Türkiye'den aldık. Türkiye'den kim varsa; Türkiye'nin farklı yaşam tarzları olan, farklı inançları olan bu çoğulcu topluluğu HDP'nin etrafında buluştu. Dolayısıyla HDP'yi parlamentoya taşıyan sadece 'şunlardır, bunlardır' diyemeyiz. Türkiye'nin kendisidir. Biz de zaten bu iddiayla ortaya çıkmıştık" şeklinde konuştu.

Altaylı'nın "Eylemsizlik bitti mi?"sorusu üzerine, Demirtaş, "KCK bu gibi durumlarda daha sabırlı davranmalı dedi" yanıtını vererek, "Türkiye'nin dış politikası mezhepçilik üzerine kurulu" dedi.

Fatih Altaylı'nın "Kuzey Suriye'de yaşananlar?" sorusu üzerine, HDP'li Demirtaş, "Ordu oraya gideceğine siyasetçiler gitmeli. Sınırların güvenliği PYD ile daha mümkün olur. Ancak PYD'de de şunu görmeli Türkiye'siz olmaz. Türkiye'nin ve PYD'nin çözümü yeni bir Suriye'ye hizmet etsin" cevabını verdi.

'BİRLİKTE YAŞAYALIM AMA ÖZGÜRLÜKLERİ GENİŞLETELİM’    

Kürtlerin derdi bölünmek değil, haksızlıklar bitsin isteniyor. Ayrı bir devlet kuralım demiyoruz, birlikte yaşayalım ama özgürlükleri genişletelim. Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü için kabaca ilkesel çözümümüz bu.

 'PKK KESİNLİKLE TÜRKİYE’YE KARŞI SİLAH BIRAKMALIDIR’     

PKK'nin silah bırakması sorusu üzerine, "PKK'yı tehdit olmaktan çıkarmanın yolu müzakeredir. Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım. Çağrıyla olacak iş değil. Buradan çağrı yapıyorum PKK kesinlikte Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. Ama benim çağrım çözüm değil ki... Kim yaparsa bırakacak Öcalan... O da hangi şartlarda yapacağını açıkladı" dedi. Barzani ile ilişkiler için orada yaşayan halkların geleceği bizim için önemlidir.

Çözüm sürecinin geleceği sorusunu soran Altaylı, "Süreç bitsin, olmasın, vatana ihanet diyorsunuz tamam... Bitecek peki ama alternatifini yeniden çatışma olarak koymasın kimse. Dağdaki insanı nasıl indirecekler, Kürdün hakkını nasıl verecekler? İçeriğine itirazımız var 'Masadan kalkalım' demiyoruz" yanıtını aldı.

'AKP-CHP KOALİSYONU DAHA OLASI’      

MHP tavrını açıkladı. Hükümet kurmayacaklarını ifade ettiler. Bize göre Türkiye bir hükümet kurmalı. Seçimde insanlar yanlış oy falan kullanmadılar. Tek başına iktidar olmak bazen iyidir ama bu gibi durumlarda özellikle toplumun kamplaşma riski olduğu durumlarda siyasette kurulacak koalisyon toplumdaki kamplaşmayı eritebilir.

Bizim üç temel ilkemiz var. Demokrasi adalet ve barış... Türkiye'de bir hükümet kurulacaksa bu ilkelere azami uygun olsun istiyoruz. Şu anda AKP-CHP daha büyük olasılık olarak görülüyor. Koalisyon kurar ve HDP'nin bu ilkelerine temas eden bir programla çıkarlarsa böyle bir hükümetin çalışmasını kolaylaştırırız. AKP-MHP de buna dahil...

'AKP NEREDE YANLIŞ YAPTIM DİYE KENDİNE SORMALI’         

‘AKP ile koalisyon olur mu?’ sorusu üzerine, ‘ Erdoğan beğenmediğimiz bir anayasanın cumhurbaşkanıdır. 'Seni başkan yaptırmayacağız' sözü kişisel bir tavır değildi. Bu cümleyle çoğulcu demokrasiyi savunduğumuzu anlatmaya çalıştık. AKP yüzde 41 o yalmış bir parti diğer üç partiyle koalisyon yapmak için bu kadar kaygılı davranıyorsa nerede yanlış yaptım demesi lazım. Yaptığı iyi, doğru şeyler de var. Ama yanlış yaptığınızda da seçmenler sizi eleştirir söylem değişikline gitmeniz lazım. 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 09:36
YORUM EKLE