Demirtaş'tan muhalefet liderlerine çağrı: Ortak tutum alın, birlikte hareket edin

Demirtaş, 'Devlet içine çöreklenmiş bu yapının üstüne gitmek için ortak tutum almalısınız, birlikte hareket etmeli ve Meclis’i daha fazla işletmelisiniz.' dedi

Demirtaş'tan muhalefet liderlerine çağrı: Ortak tutum alın, birlikte hareket edin

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet partilerini devlet içinde yarı gizli ve gizli şekilde örgütlenmiş yapılanmaların, çetelerin üstüne gitmemekle, onları teşhir etmeyip, raporlamamakla eleştirdi. "Tüm liderlere açık çağrı yapıyorum” diyen Demirtaş, "Devlet içine çöreklenmiş bu yapının üstüne gitmek için ortak tutum almalısınız, birlikte hareket etmeli ve Meclis’i daha fazla işletmelisiniz. Umarım meseleye ciddiyetle ve kararlılıkla yaklaşılır. Yoksa bu çete daha gözü kara davranmaya cüret eder hale geldiğinde artık geç kalınmış olunabilir. Devletin çetelerden temizlenmesi yarına bırakılamaz" dedi 

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nden”er geç çıkılacağından emin olduğunu ancak zamanı kestiremediğini” ifade eden Demirtaş, Gazete Duvar'da kaleme aldığı yazısında, “Belli ki muhalefet bu sisteme alternatif çalışmalarını somut hale getirerek bir gelecek vizyonu da çizmeye çalışıyor. Umarım daha fazla geç kalmazlar ve yeni anayasa tartışmalarında ön almayı, gündem belirlemeyi başarırlar” sözlerini kaydetti.

Demirtaş sözlerinin devamında muhalefete ilişkin, “İlginç bir şekilde, bu hükûmet sisteminin şemsiyesi altında, devlet içinde yarı gizli ve gizli şekilde örgütlenmiş yapılanmaların, çetelerin üstüne gitmiyor, onları teşhir etmiyor, en azından belgeleyip raporlamıyor” eleştirisi getirdi.

'BU ÇETE ARACILIĞIYLA SEÇİMLERE, YARGIYA DOĞRUDAN MÜDAHALELER YAPILIP İKTİDARIN GÜCÜ TAHKİM EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR' 

Muhalefetin “beş yandan müteahhit meselenin peşine düşse olayın sadece ihale yolsuzluğu olmadığını, işin özünde çetelerin el altından finansmanını sağlayan çok daha büyük ve gizli bir yapının olduğunu ortaya çıkarabileceğini” söyleyen Demirtaş, devamında da “tetikçi yandaş medya” eleştirilerinde bulunarak şunları kaydetti:

“Ortada çok ciddi ve ağır bir suç var. Yani sadece basın ahlak ilkeleri ihlal edilmiyor ya da sadece iftira, hakaret suçu işlenmiyor. Devlet içinde çöreklenmiş bu çete aracılığıyla siyasete, seçimlere, yargıya doğrudan müdahaleler yapılıp iktidarın gücü tahkim edilmeye çalışılıyor. Bu çetenin sosyal medya ayağının, yargı ayağının, sivil toplum, sermaye ve en tepede siyaset ayağının olduğunu anlamak da tespit etmek de zor değil.”

'PEKİ MUHALEFET BU DURUMU NEDEN AYIPLAMAYLA, KINAMAYLA, ESEFLE KARŞILAMAYLA GEÇİŞTİRİYOR?' 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a ve gazeteciler Orhan Uğuroğlu ile Afşin Hatipoğlu’na yönelik saldırıları hatırlatan Demirtaş, muhalefeti şöyle eleştirdi:

'HEPSİ BELGELENİYOR, GÜNÜ GELDİĞİNDE TBMM'NİN ÖNÜNE KOYACAĞIZ' 

“Peki ne oldu bu saldırılar sonrasında? Siyasi iktidarın ve ortaklarının açıklamalarını, yandaş medyanın tutumunu ve yargının tutumunu yan yana koyun bakalım. Ortada ayıplanacak, kınanacak bir durum mu var yoksa devlet içindeki organize bir suç şebekesinin kolektif olarak işlediği çok ağır bir suç mu var? Peki muhalefet bu durumu neden ayıplamayla, kınamayla, esefle karşılamayla geçiştiriyor? Çok tuhaf, değil mi? HDP’lilerin yargılama süreçlerindeki çete faaliyetlerini burada anlatmayacağım ama bilinsin ki hepsi partimizin hukukçuları tarafından belgeleniyor, raporlanıyor. Günü geldiğinde de bağımsız yargının ve TBMM’nin önüne koyacağız. Bakalım bizi medyada her gün, her gece hakaret, yalan ve iftiralarla linç eden, suçlu ilan eden, yargılama süreçlerimize doğrudan etki eden bu güruh o gün ne ifade verecek?”

Muhalefet liderlerinin bizzat bu çetenin, bürokrasi, yargı, siyaset ayaklarının saldırına uğradığını belirten Demirtaş, “Acaba onlar da, “Günü gelince yargı önünde hesabını sorarız” diye sabır mı çekiyorlar? Eğer öyleyse büyük yanlış yapıyorlar. Çünkü muhalefetin bu garip tutumu nedeniyle çok ağır tahribatlar yaşanıyor, çeteler her geçen gün daha da pervasız, cüretkar ve saldırgan hale geliyor” dedi.

'TÜM LİDERLERE AÇIK ÇAĞRI: DEVLET İÇİNE ÇÖREKLENMİŞ BU YAPININ ÜSTÜNE GİTMEK İÇİN ORTAK TUTUM ALAMALISINIZ'

“Bu vesileyle tüm liderlere açık çağrı yapıyorum” diyen Demirtaş devamında da şunları kaydetti:

“Devlet içine çöreklenmiş bu yapının üstüne gitmek için ortak tutum almalısınız, birlikte hareket etmeli ve Meclis’i daha fazla işletmelisiniz. Eğer iktidar ve ortakları bu yapılarla iç içe değilse onların da normal olarak bu mücadeleye destek vermesi beklenir. Umarım meseleye ciddiyetle ve kararlılıkla yaklaşılır. Yoksa bu çete daha gözü kara davranmaya cüret eder hale geldiğinde artık geç kalınmış olunabilir. Devletin çetelerden temizlenmesi yarına bırakılamaz. Mücadele bugünden başlamalıdır. Suç işleyen herkes er geç yargı önünde hesap vereceğini bugünden bilerek ona göre hareket etmelidir. Devletin kimseye ailesinden miras kalmadığı, halkın ortak değeri olduğu herkese çok net bir şekilde hissettirilmelidir. Bunu da ancak siyasetçiler el ele vererek yapabilir.”

Sonuç itibarıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yol açtığı tahribatlar irdelenirken devlet içi yarı gizli, gizli hukuk dışı yapılanmalar göz ardı edilmemeli, bunların üstüne kararlılıkla gidilmelidir. Bu çetelerin ne amaçları ne de faaliyetleri en küçük bir meşruiyet, yasallık taşımazken aksine çok ağır suçlar işlenirken muhalefet kınayıp eleştirmekle yetinmemelidir. Topluma karşı sorumluluk duygusu ve görev bilinciyle hareket edilmeli, bu süreç demokrasi mücadelesinin bir parçası olarak ciddiyetle ele alınmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 19:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER