Demirtaş'tan 'başkanlık' açıklaması: Tek adamlık karşısındaki duruşumuz belli

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Bizim diktatörlük karşısındaki duruşumuz belli, tek adamlık karşısındaki duruşumuz belli" dedi

Demirtaş'tan 'başkanlık' açıklaması: Tek adamlık karşısındaki duruşumuz belli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım'ın yeni anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin tekliflerini en kısa sürede Meclis'e sunacakları yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

İstanbul'da bazı etkinliklere katılan Demirtaş, tekrardan gündeme gelen başkanlık tartışmalarıyla ilgili DİHA'dan Yasin Kobulan'ın sorusuna şu yanıtı verdi:

'BAŞKANLIK ADI ALTINDA DİKTATÖRLÜK İNŞA EDİLDİ'

“Başkanlık sistemi adı altında Türkiye'de zaten bir diktatörlük inşa edildi. Bunu MHP'nin ve kısmen CHP'nin desteği ile yaptılar. Şimdi bunu anayasal değişiklik ile yasal hale getirmek istiyorlar. Türkiye'de tartışılan şey demokrasi olsun mu, demokrasinin içini nasıl dolduralım değil. Biz modeli ne olursa olsun içi demokrasi ile dolu olsun diyoruz. Parlamenter diktatörlük, başkanlık adı altında diktatörlük, yarı parlamenter diktatörlük, diktatörlüğün hiçbir türünü bize demokrasi diye yutturamazlar.

'BİZE DÜŞEN FAŞİZME KARŞI DİRENMEKTİR'

“Bakalım tekliflerini sunsunlar. Bizim diktatörlük karşısındaki duruşumuz belli, tek adamlık karşısındaki duruşumuz belli. Sonuna kadar parlamentoda, dışarıda buna karşı direniriz, asla da kabul etmeyiz. Ama gerçekten bir demokrasi teklifi sunulursa en azından partimiz tartışmaya açık olur. Ama şu anki haliyle anlaşılıyor ki MHP ile kapalı kapılar ardında yeni bir dikta rejimi için uzlaşı sağlamışlar.

“Bize düşen şey diktatörlüğe, faşizme karşı her yerde direnmektir. Bunun adı başkanlık falan değildi. Sanki başkanlık sistemi sunacaklar diye bir şey ifade ediyorlar. Önerdikleri modeli göreceksiniz yakında teklif geldiğinde. Zaten nasıl bir dikta rejimi istediklerini ortaya koyacaklar. Bizim bu konuda tavrımız nettir. HDP'den kimse bu konuda tavrını değiştirmesini istemesin.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 21:15
YORUM EKLE