Demirtaş'tan Başbakan ve İçişleri Bakanı'na yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Başbakan Yıldırım ve İçişleri Bakanı Soylu'nun partilerine dönük sözlerine yanıt verdi

Demirtaş'tan Başbakan ve İçişleri Bakanı'na yanıt

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Merkez Yürütme Kurulu, toplantısı öncesinde güncel gelişmelere ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından HDP'li milletvekillerinin son süreçte yoğun bir şekilde ifadeye çağrılması ve en son 7 HDP'li vekil hakkında "zorla getirilme" kararı verilmesiyle tartışmalarıyla birlikte Demirtaş'a, Başbakan Binalı Yıldırım'ın kullandığı "Tıpış tıpış gelip ifadesini verecek, yağma yok" ifadeleri yöneltildi.

'NE ŞEKİLDE GİDECEĞİMİZ BAŞBAKAN'IN İŞİ DEĞİL'

Demirtaş, bu sözleri sarf eden Başbakan'a şu cümlelerle yanıt verdi:

"Hakkımızda 550'den fazla dosya var. Sadece benim hakkımda 102 dosya var. Mahkemeler tebligat yaparlar, bizim tutumumuz bellidir. Zorla getirme çıkartılarsa bunu uygulayıp, uygulamamak da kolluk gücünün takdirine bağlıdır. Yetki mahkemenindir, Başbakan'ın değil. Her şeyden önce mahkemeye intikal etmiş bir konuda Başbakan'ın halen konuşuyor olması zaten mahkemelerin yargının bağımsızlığı kalmadığı, yargıda bir hukuk düzeninin kalmadığını en açık itirafıdır.

“Tıpış tıpış mı gideriz başka şekilde mi gideriz bu Başbakan'ın işi değildir. Başbakan'ın görevi de değildir. Biz mevcut durumda dokunulmazlıkların kaldırılmasının zaten Anayasa'ya aykırı olduğunu her ortamda ifade ettik. Bizim yargıya karşı saygımız sonsuzdur, ama bağımsız ve adil bir yargıya karşı son derece saygılı olacağımızı ifade ettik. Doğrudan savcıların ve yargıçların siyasetten emir aldığı bir düzende hiç kimsenin yargılama konusunda güvenliği yoktur. Bizim de karşı karşıya olduğumuz durum budur. Biz her hâlükârda kendi bildiğimiz siyasi tutumu savunmaya devam edeceğiz. HDP, bu ülkenin barışı çok önemli bir partidir. Yargı eli ile HDP'yi tasfiye etmek doğru bir tutum değildir."

'6-7 EKİM'İN SORUMLUSU AKP DESTEKLİ KİRLİ GÜÇLERDİR'

Başbakan Yıldırım'ın yine 6-7 Ekim'le ilgili kullandığı ifadelerine yanıt veren Demirtaş, "Orada 50'den fazla yurttaşımız katledildi, bunların 45 HDP'lidir. Başbakan efendi bunları unutuyor, unutturmaya çalışıyor.45 HDP'li bizzat sizin talimatınızla katledildi. Eğer dosya açılacaksa, ki ben bundan memnuniyet duyarım, o dönem kim emirleri vermiş, kimler bu insanları katletmiş adil bir yargılamayla ortaya çıkar. Sorumlusu da sizin desteklediğiniz kirli güçler olduğu bu vesileyle açığa çıkmış olur" diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANI'NA YANIT

Demirtaş'a basın mensuplarınca yöneltilen bir diğer soru DBP'li belediyelere kayyum atanması tartışmalarıyla bağlantılı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Kürt siyasetçilere yönelik "Ya herro ya merro devletin gücünü anlamayanlara gerekli cevabı vereceğiz" şeklindeki ifadeleri oldu.

Demirtaş, Soylu'nun bu sözlerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Darbe girişimi sonrası Türkiye önemli bir fırsat yakalamıştı. Bu iç barışın sağlanması fırsatıydı. Hükümet bunu değerlendirmek istemedi, tam tersine şovenizm dalgası yaratmak istedi ve bunun etrafında birlik beraberliği sağlamak hükümetin daha fazla hesabına geldi. HDP'ye saldırının bu kadar yoğun olmasının nedeni budur. Türk ırkçılığını bize saldırtarak köpürtmek istiyorlar ve buradan oy devşirmek istiyorlar. Belediyelere kayyım meselesi de budur, dokunulmazlıkların kaldırılması meselesi de budur. Bize yönelik devam eden bu ithamların da nedeni budur.

BAŞBAKAN'IN VALİLERE TALİMATI KONUSU

“Şimdi Başbakan bugün çok vahim bir hukuk dışı bir talimat veriyor valilere: 'Hata yapmaktan korkmayın' diyor. Hata yapmaktan korkmayın demek, hukukun dışına çıkabilirsiniz, insanları mağdur edebilirsiniz, rahat olun biz arkanızdayız anlamına geliyor.

“Kendisi şu saatten sonra valilerin işleyeceği her suçun bizahati siyasi ve hukuki sorumlusudur. Başbakanın bu kanun dışı emrini uyacak olan valiler de bilsinler ki gün gelecek devran dönecek. Bugün nasıl ki FETÖ'den, şundan bundan dolayı alınıyorsa yarın bir gün AKP'nin kanun dışı emrini suç taşıyan emrini uyguladığı için aynı valiler gün gelecek yargıya hesap vereceklerdir. Başbakanın ve İçişleri Bakanı'nın bu kanun dışı emrini uygulamak zorunda değilsiniz.

'HALKIMIZLA BİRLİKTE DİRENECEĞİZ'

"Biz kanunsuz her türlü uygulamaya karşı direneceğiz. Sivil direniş bir haktır. 15 Temmuz akşamı hatırlatırım. Size hak da bize değil mi? AKP mi sadece sokağa çağrı yaptığında insanlar çıkar. Bu ülkedeki her yurttaşın kanunsuzluğa ve faşizme karşı direnmesi haktır. Demokratik çerçevede yurttaşlarımızla birlikte bu hukuksuzluklara karşı direneceğiz.

'HERRO OLMAZSA MERRO OLUR'

“Yeni atanan İçişleri Bakanı'na da şunu söylemek istiyorum; 'Ya herro ya merrro' iki seçeneklidir. Herro olmazsa merro olur, kendisi bilir."

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 20:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER