Demirtaş'tan 9 gündür sınırda bekletilen cenazelerle ilgili açıklama

HDP Eş Genel Başkanı: Cenazelere yönelik yaklaşımlar kabul edilebilir değil; halk güçlü bir irade ortaya koymalı

Demirtaş'tan 9 gündür sınırda bekletilen cenazelerle ilgili açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahhatin Demirtaş, Habur Sınır Kapısı’nda 9 gündür bekletilen YPG/YPJ cenazelerine ilişkin konuştu. DİHA'ya konuşan Demirtaş, “Cenazelerin sahipsiz bırakılması bir halkın onursuzlaştırılması girişimidir” dedi.

Devletin 90’lı yıllarda görülmemiş şekilde halkın cenazelerine saldırmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Demirtaş, “Biz çağrılarımızı yineleyeceğiz, tekrarlayacağız ama aynı zamanda bunu pratik sahada tabanımızla birlikte örgütlü bir güç olarak hayata geçireceğiz” dedi. Demirtaş şunları söyledi:

"HALK GÜÇLÜ BİR İRADE ORTAYA KOYMALI"

"Elbette ki halka dönük saldırılar, tutuklamalar, gözaltılar, özellikle cenazelere dönük hakaretvari yaklaşımlar kabul edilebilir değil. Halk bu konuda kesinlikle insiyatifli almalıdır. Cenazelere yönelik tutum özellikle yenilir yutulur gibi değildir. Halk güçlü bir irade ortaya koymalı ve cenazelerini alıp, kesinlikle onların şanına, onuruna yakışır bir şekilde defnetmelidir. Cenazelerin sahipsiz bırakılması bir halkın onursuzlaştırılması girişimidir. Kurumlarımızın, yapılarımızın bu konuda daha aktif olması lazım. Biz, DTK, DBP, HDK hep birlikte eşbaşkanlarla koordinasyon toplantısı yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Kurumlarımızla bu konuda her birinin kendi rolünü, misyonunu oynayabileceği bu süreçte kesinlikle bu rolden kaçmaması lazım."

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2015, 12:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
anton
anton - 3 yıl Önce

ne diriye hürmetleri var ne meftaya iclerine fasizm kacmis

aaa
aaa @anton - 3 yıl Önce

haklısın bu pkk ların ne diriye hurmeti var ne ölüye