Demirtaş: Silip süpürme operasyonuymuş, kimi nereden süpürüyorsunuz; siz kimsiniz ya?

"Kimsenin malını çalmadık, toprağını işgal etmedik, kimsenin köyünü yakmadık, kimsenin dilini yasaklamadık"

Demirtaş: Silip süpürme operasyonuymuş, kimi nereden süpürüyorsunuz; siz kimsiniz ya?

Diyarbakır'da düzenlenen basın toplantısında konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Gazetelerine bir bakın. Büyük temizlik operasyonuymuş. Silip süpürme operasyonuymuş. Siz kimsiniz ya? Kimi nereden süpürüyorsunuz? Bu toprakların ancak kanalizasyonunu temizlersiniz. Başka da bir şeyi temizleyemezsiniz. Haklıyız, kazanacağız" dedi. Demirtaş, 'sine-i millete dönüş' iddialarını da yanıtladı.


HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Demokratik Bölgeler Partisi Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Kongresi Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak'ın katılımı ile bugün Diyarbakır'da ve bölgede yaşananlara ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Selahattin Demirtaş şunları söyledi:

"HDP hem parti programında hem seçim beyannamesinde, hem parlamentoda Türkiye’nin yönetim biçiminin ne olması gerektiğini söylemiştir. O da öz yönetimdir. Hükümetin bir iç savaş görüntüsünün çok ötesine giden bu işgal tutumuna karşı bir tutum içindedir partimiz. AKP hükümetinin bugün Kürt halkına karşı açmış olduğu savaşta Kürt halkının yanındadır. Bunun meşru, haklı tarihsel gelişmeleri uzun uzun ifade edildi.

Putin’e bir iki gün meydan okuyup süt dökmüş kediye dönen Başbakan ve Cumhurbaşkanı, Musul’a asker gönderip dünyaya meydan okuyup sonra pısırık pısırık askerlerini geri çeken Cumhurbaşkanı, İsrail’e “One Minute” deyip 20 milyon dolara anlaşan Cumhurbaşkanı, sıra Kürt halkına gelince mi kabadayı kesiliyorsunuz. Cizre’de 2 PKK’li var diye 6 generalle operasyon yapmak mıdır sizin anlayışınız. Siz ne kadar aciz, ne kadar zavallı olduğunuzu ortaya koydunuz. Operasyon yaptığınız her yerde korku değil coşku havası hakim."

KURŞUNLU CAMİ'Yİ DEVLET GÜÇLERİ YAKTI

"Evleri, camileri tankla havaya uçuruyorsunuz, yetmiyor sizin kanallarınızda buradakiler cami yaktı diyorsunuz. Kurşunlu Cami'yi devlet güçleri yaktı.

Çalsanız da, hırsızlık da yapsanız Türkiye’nin yarısı arkanızda olabilir. Peki diğer yarısı?

Gazetelerine bir bakın. Büyük temizlik operasyonuymuş. Silip süpürme operasyonuymuş. Siz kimsiniz ya? Kimi nereden süpürüyorsunuz? Bu toprakların ancak kanalizasyonunu temizlersiniz. Başka da bir şeyi temizleyemezsiniz. Haklıyız, kazanacağız. Faşizm ricayla minnetle durmaz. Faşizme yalvarılmaz. Halkımızı bu çerçevede bulunduğu her yerde onurlu, görkemli direnişi sahiplenmeye çağırıyoruz. Geri adım atmak bu tarihi dönemin şerefine yakışmaz. Kimsenin malını çalmadık, toprağını işgal etmedik, gasp etmedik, kimsenin köyünü yakmadık, kimsenin dilini yasaklamadık. Biz kendi topraklarında onurlu bir halk olarak yaşamak istiyoruz. Ben bir kez daha bu direnişi ortaya koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin hukuki dayanağı yoktur. Kanun tanımayan bir devlete karşı ne yapacak bu halk? Kanun dışı davranan devletin kendisi.

Başbakan, Cumhurbaşkanı kanun dışı iş yapıyor. Savcıya mı şikayet edecekler. Savcılar içeride. Yazan çizen basın mensuplarını tutukluyorlar. Kusura bakmasınlar, gençler hendek kazıyormuş, halk barikat kuruyormuş. Başka bir yol gösterin onu yapsınlar. Hiçbir şey yapamıyorsanız dua edin. 5 vakit namaz kılın. Dua edin. Hiç değilse tarihe şereflilerin yanında, direnenlerin yanındaydım diye not düşün. Zaten milletin sinesindeyiz, Parlamentodan çekilme gibi bir kararımız yok”"

DİRENİŞE DEVAM


“Korkuya, yılgınlığa mahal yok. Halkımızı bulunduğu her yerde bu onurlu direnişi sahiplenmeye çağırıyoruz. Geri adım atmak bu onurlu tarihin direnişine yakışmaz. Kimsenin malını çalmadık, toprağını işgal etmedik, gasp etmedik, kimsenin köyünü yakmadık, kimsenin dilini yasaklamadık. Biz kendi topraklarında onurlu bir halk olarak yaşamak istiyoruz. Bu çok görkemli, onurlu bir duruştur. Sokağa çıkma yasakları kanun dışıdır, suç işliyorlar. Kanun dışı davranan devletin kendisi. Halkımız kime sığınacak? Kusura bakmasınlar gençler hendek kazıyormuş, halk destek veriyormuş, ne yapsınlar? Herkes bu mücadelede yapabileceği yerde katkı sunmaya çalışsın, hiçbir şey yapamıyorsanız direnen gençler için dua edin. Yaradana yalvarın hiç değilse tarihe direnenlerin yanında yer alanlar olarak geçin.” (Cumhuriyet, Diken)
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 14:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mirhat
Mirhat - 2 yıl Önce

aynı düşüncedeyiz katılıyoruz selamlar

baattin
baattin - 2 yıl Önce

Amed isyandır,sur içine selamdır.