Demirtaş: Silahlı mücadelenin yüzde 99'u bitti

BDP Eşbaşkanı, çekilmeyle ilgili olarak 'komisyon kurulsun' dedi...

Demirtaş: Silahlı mücadelenin yüzde 99'u bitti

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Newroz kutlamaları sırasında okunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 'tarihi' mesajıyla ilgili olarak "Çok net, çok kararlı bir çağrı, geri dönüşümü olmayan bir çağrı" diye konuştu.

Demokratik reform tedbirleriyle silahın gündemden düşeceğini ifade eden Selahattin Demirtaş, "Kürt sorunundan kaynaklı silahlı mücadelenin yüzde 99’u bitti. Yüzde 1'i hükümete kaldı” dedi.

Demirtaş, yasa çıkarılması halinde PKK üyelerinin sınırdışına çıkmasının Ağustos ayında biteceğini dile getirdi.

KOMİSYON KURULSUN

Çekilmeyle ilgili olarak komisyon kurulmasını isteyen Demirtaş, “Silahlı güçlerin ülkeden çıkışıyla ilgili iki komisyon oluşturulmalı. Bu komisyonlardan biri resmi, diğeri sivil olmalıdır” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, “Kürt inkarı bitti, kimlik kazanıldı” dedi.

'BAYRAK DAYATMASI YAPANLAR İYİ NİYETLİ DEĞİL'

Demirtaş, kutlamalarda Türk bayrağının olmamasına yönelik eleştirileri ise “Bizim Türk bayrağıyla ilgili bir sorunumuz yok. Türk bayrağı bu ülkede yaşayan herkesin bayrağıdır. Ancak bayrak dayatması yapanların niyetinin iyi olmadığını düşünüyorum. Irkçı çevrelerin yaptığı dayatma, bayrak önünde diz çöktürme anlayışıdır. Kürtler bundan rahatsız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bayrağından rahatsız değiliz” şeklinde yanıtladı.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 4. heyetin de İmralı'ya gitmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2013, 15:25
YORUM EKLE