Demirtaş: Saray'da bir su bardağı bin TL, yani asgari ücretten fazla, al sana kaynak!

HDP Eş Genel Başkanı, 'Eğer bunları keserkes, 25 milyon TL tasarruf oluşuyor' dedi

Demirtaş: Saray'da bir su bardağı bin TL, yani asgari ücretten fazla, al sana kaynak!

HDP'nin İstanbul 2'inci bölge milletvekilleri adaylarının Esenler Tepe Meydanı'ndaki halkla buluşma etkinliği, mitinge dönüştü. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katıldığı etkinlikte, yağmurlu havaya rağmen meydanı binlerce kişi doldurdu.

Burada yaptığı konuşmada dün açıklanan HDP'nin seçim beyannamesi için "HDP hayal satıyor", "Kaynak nereden bulunacak" diyenlere yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Saray'da bir su bardağı bin TL, asgari ücretten fazla. Altın kaplama olmasa boğazından geçmiyormuş. Bakın bunlar israftır. Al sana kaynak" dedi.

Demirtaş'ın konuşmasından satır başları şöyle:

HDP BARIŞI SAĞLAYACAK TEK PARTİ

"HDP çiftinin de işçinin de memurun da halini en iyi anlayan partidir. Biz artık yaşanan zulümlerden hükümetin ve devletin bizlere yaptıklarından dolayı kini, öfkeyi bir tarafa bırakalım, geleceğimize bakalım diyoruz. HDP, bu anlamda toplum içinde barışı sağlayabilecek tek partidir. Biz insanları bütün benliği ile kabul ettiğimiz için bu kadar renk bir araya geldik

DİLLERİMİZ FARKLI OLSUN, AMA GÖNÜLLERİMİZ BİR OLSUN

"Dün seçim beyannamesini açıkladık. 81 ilin hangisine giderseniz gidin, orada farklı farklı insanlar göreceksiniz. Dili, inancı, yaşam tarzı farklıdır. Kimliklerimiz, anadillerimiz farklı olabilir ama bu farklılık bir suç mudur? Değil elbette. Diyorlar ya 'bu ülkede tek dil olacak, tek millet olacak'. Ne yapacağız peki farklılıklarımızı? Tekleştirmek için ya soykırımla katledeceksiniz ya sürgün edeceksiniz. Bunları yaptılar. Çorum'da, Maraş'ta, Sivas'ta denendi. Bunu da denediler. Demek ki bunlar kar etmiyor. İşkenceleri, infazları da denediler olmadı. Olmaz. İnsanlar dininden, inancından, kimliğinden vazgeçmez. Canından vazgeçer onurundan vazgeçmez insanlar. İşte ne yapacağız çare nedir? Biz onun çaresini ortaya koyduk. Birlik olmak lazım, birlik. Dillerimiz farklı olsun ama gönüllerimiz bir olsun. İşte HDP'nin bildirgesi birlik üzerinedir. Birlik olurken de kimse kimliğinden ötürü utanmayacak.

ANADİLDE EĞİTİM

"Herkesin anadilinde hizmet ve eğitim alacak. Senden vergi alırken devlet Kürt müsün Türk müsün diye soruyor mu? Sormuyor. Ama o vergilerle sana hizmet verirken ille de Türkçe eğitim alacaksın diyor.

'DİNDE ZORLAMA YOKTUR DEMİYOR MUYUZ?'

"Dinde zorlama yoktur diyen sizler değil misiniz. O zaman isteyen kendi çocuğuna istediği dinin öğretilmesini sağlayacak. Müslüman olmayanlar, Sunni olmayanlar var. Onların da inancına saygı duymak lazım. Biz zorunlu din dersini kaldıralım dediğimiz de Ankara'da dini kaldıracak diye feryat ediyorlar. Bunlar yalancının daniskası daniskası.

'DİNDE İSRAF YOKTUR DİYANET'İ KAPATACAĞIZ'

"Diyanet İşleri Türkiye'de din hizmeti vermiyor. Bastıkları pahalı kitaplar israftan başka bir şey değil. Trilyonlarca para harcıyorlar dini de anlatmıyorlar. Dini de anlatmıyorlar kendi reklamlarını yapıyorlar. Diyaneti kaldıralım dediğimizde de kıyameti kopartıyorlar. İslamiyet'te israf yoktur, sizi o yüzden kapatacağız kusura bakmayın. O parayı fakire fukaraya dağıtacağız.

HALK, HALK OTOBÜSÜNE BİNEMİYOR

"Devletin bir valisi etrafında 30 polis koruması olmadan sokağa çıkmıyor. Neden? Bunların hepsi israf değil mi. Bir bakan yanına 20 kişi almadan seyahate çıkmıyor. Bu israf değil mi. Başbakan seyahate çıktığında bir uçak dolusu yandaş dolduruyor. Bunların parasını kim veriyor. Biz veriyoruz. Bu israf değil mi. Bu halk, halk otobüsünde yer bulamıyor, bu halkı yönetiyorum diyen kaymakamın, valinin ise forsundan geçilmiyor. Sadece Saray'daki birkaç ampulü kapatsak, tasarrufu sağlarız.

SEÇİM BEYANNAMESİNE ELEŞTİRİLERE YANIT

"Saray'da bir su bardağı bin TL, asgari ücretten fazla. Altın kaplama olmasa boğazından geçmiyormuş. Bakın bunlar israftır. Bunları kessek, 25 milyon TL tasarruf oluşuyor."

İSTEYEN ASKERLİĞİNİ YAPAR, İSTEYEN YAPMAZ

"Zorunlu askerliği kaldıracağız. İsteyen askerliğini yapar, isteyen 'yapmıyorum' der. Ama burada mahalle muhtarının yanında katiplik yapacağım diyecek, o da hizmettir. Onu yapsın. Biz gençlerin önüne bu seçenekleri koyacağız" diye konuştu. "Zaten fazla askere ihtiyacımız olamayacak" da diyen Demirtaş, "Kaynak nerede diyorlar al sana kaynak. Kışlada harcayacağımız parayla, bu gençlerimiz günlük ihtiyaçlarını karşılasın. O kadar gaz alıp, halkımıza sıkacağımıza, gençlerimize 200 TL'lik kart verelim.

GIDA BANKASI KURACAĞIZ

"Biz her çocuğumuza öğlen ücretsiz okulda yemek vereceğiz. Beslenecek sağlıklı büyüyecek. Sadece okuldaki çocuklarımıza yemek vermek için eski parayla 2 katrilyona ihtiyaç var.

"(Yolsuzluk operasyonunda 700 bin TL'lik kol saati ile gündeme gelen eski Bakan Zafer Çağlayan'ın durumuna gönderme yaparak) Biz o kol saatlerini toplayacağız hırsızlık yapmayacağız çocuklarımıza yemek yedireceğiz. Bu hiç zor değil.

"Bebeklerimiz için tüm mahallelerde gıda bankası kuracağız. Anneler babalar gidecek ne lazımsa ücretsiz alacak. Bunları neden yapacağız? Şu yeryüzü, şu binalar, bu mal mülk insanlar içindir. O yüzden yapacağız. Bu yeryüzünde çocuklarımızdan değerli bir şey yoktur. Biz şirket değiliz şirketler para için çalışır devletler değil. Eğer çocuklar açlıktan ölüyorsa bin defa batsın öyle devlet öyle hükümet. Bu topraklar sizindir, bu mal mülk sizindir, bu binaları siz yapıyorsunuz. Bu devletin bütçesine o parayı siz koyuyorsunuz. Burada sağladığımız barışı, kardeşliği Filistin halkının, Mısır'da, Rojava'da ezilen halkların hizmetine sunacağız. Ermenistan ile sınır kapısını açacağız. Çünkü bu topraklarda yaşayan herkes kardeştir. Eğer ki sizlerin desteğiyle HDP güçlü bir şekilde parlamentoya giderse, hep birlikte bunları gerçekleştireceğiz."

KAPI KAPI HDP'Yİ ANLATIN

"Her bir adayımız halkın bizzat kendisidir, halkın emekçileridir onlara destek verin güç verin onlarla sokak sokak, kapı kapı HDP'yi anlatın. 7 Haziran gecesi bayram havasında bir kutlama yapacağız."

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 19:42
YORUM EKLE