Demirtaş: Öcalan'ın Newroz mesajı, PKK'ye 'silah bırakma' için kongre çağrısı içermiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan'ın 'Kürt sorunu yoktur' sözlerine de yanıt verdi

Demirtaş: Öcalan'ın Newroz mesajı, PKK'ye 'silah bırakma' için kongre çağrısı içermiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ne Kürt sorunu, artık böyle bir şey yok” sözüyle ilgili olarak “Bunlar seçim öncesi atraksiyondur” yorumunda bulundu. Demirtaş 21 Mart'ta PKK'ye ateşkes için kongre çağrısında da bulunulmayacağını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin genel merkezinde Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu heyetini kabul etti. Kabulden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart Newroz kutlamaları çağrısının, PKK’ye silah bırakmak için kongre toplama çağrısını içermediğini söyledi:

“Newroz’da hangi kapsamda bir çağrı yapılacak bunu bilmiyoruz. Galiba yazılı bir metin hazırlanacak. Fakat Nisan ayında bir kongre toplanmasını içermiyor. Bu mesajın yazılı olmak yerine sözlü ya da görüntülü olma tartışmaları vardı. Hükümet bizim iddiamız olduğunu söylüyordu ama İmralı’da uzun süredir tartışılan bir konu. Görüntülü ve sesli olması etkiyi arttıracaktır.”

ERDOĞAN'IN "KÜRT SORUNU YOKTUR" SÖZLERİ

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hâlâ varsa yoksa Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu, artık böyle bir şey yok. Neyin eksik senin?” sözleri için ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Seçim çalışmasına yönelik sözler bunlar. Ülkenin temel sorunları vardır, herkesin sorunları vardır. En büyük sorunda bugün tekleşme, diktatörleşme sorunudur. Bu sorunun adı da AKP sorunudur, en acil sorundur. Bu sorunu inşallah 7 Haziran'da biz çözeceğiz… Kapalı kapılarda kabul edilenler, açık kapıya çıkığında reddediyorlar. Hükümet İmralı’da söylenen her şeyi dışarıda inkâr ediyor.”

“AKP’NİN BARIŞ KONUSUNDA HİÇBİR GİRİŞİMİNE İNANMIYORUZ.”

Demirtaş partisinin AKP hakkında düşüncesinin belli olduğunu ve bunun değişmediğini söyledi:

“Akan kan durmuşken bunu kalıcı yapmak boynumuzun borcu. Biz her şeye rağmen barış sürecinin devam etmesi gerektiği kanaatindeyiz. HDP olarak biz barış konusunda hiçbir politikasına güvenmiyoruz. AKP seçimde oy devşirmeye çalışmasına rağmen bu yolda gideceğiz. HDP olarak biz AKP’nin barış konusunda hiçbir girişimine inanmıyoruz. Kürt sorunu yoksa hükümet neden adım atıyor, çözüm süreci neden yürütülüyor. Cumhurbaşkanı ve başbakana sormak lazım. Kendi aralarında nasıl bir görev dağılımı yaptıysa artık… Bunlar seçim öncesi atraksiyonlardır.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü Balıkesir’deki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

"Hâlâ varsa yoksa Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu, artık böyle bir şey yok. Kardeşim neyin eksik senin? Bir Kürt olarak sen bu ülkede Cumhurbaşkanı oldun mu? Oldun. Başbakan çıkardın mı? Çıkardın. Bakan çıkardın mı? Çıkardın. Devletin en üst kademelerine yönetici gönderdin mi, gönderiyor musun? Var. Türk Silahlı Kuvvetlerinde var mısın? Var. Ne istiyorsun daha, ne istiyorsun?' Allah aşkına bizden farklı neyiniz var. Her şeye sahipsiniz. Yıllar yılı yolunuz yoktu yolunuzu yaptık. Havaalanı yapıyoruz Hakkari'ye havaalanı yaptırmıyorlar. Bunları biz yaptık. İşadamlarının, müteahhitlerin makinelerini yakıyorlar. Niye yakıyorsun? Hani hizmet istiyordun.”

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER