Demirtaş: Meclis'e yapılan darbeye karşı 'Hayır' kampanyası başlatıyoruz

Selahattin Demirtaş, HDP'nin Meclis'ten 'atılmasına' karşı çok sayıda STK'nin destek verdiği deklerasyona ilişkin açıklama yaptı

Demirtaş: Meclis'e yapılan darbeye karşı 'Hayır' kampanyası başlatıyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 250’nin üzerinde Sivil Toplum Örgütü’nün yayınladığı ortak ‘dokunulmazlık’ deklarasyonunun açıklandığı toplantıda konuştu.

Demirtaş, "Meclis'e karşı yapılan darbeye karşı 'Hayır' kampanyası başlattıklarını" belirterek, "Bugünkü deklerasyon diktatörlüğe ve darbeye hayır deklarasyonudur. Bu kampanya parlamento ile sınırlı olmayacaktır. Bu hayır Türkiye'nin geleceğinin hayırlı olacağının işaretidir" dedi.

Darbe'nin tamamlanmadığını savunan Demirtaş, "Hükümet kendi iradesiyle karar alabilecek durumda değil. Parlamentonun gündemini bile belirleyebilecek bir duruma sahip değil. AKP Genel Başkanı'nın, bakanların, yüksek yargı mensuplarının kim olacağını hangi gazetede hangi yazarın yaşacağına karar veriyor. Buna en fazla katkı sunanlardan biri de Ahmet Davutoğlu'dur. Kendisine verilen iradeye sahip çıkmayan Davutoğlu'dur" dedi.

Demirtaş, Davutoğlu'nun "katliamcı ve savaşçı" olarak tarihe geçtiğini de söyledi.

Demirtaş'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'DARBE SÜRECİNE DUR DİYEN TEK GÜÇ BİZ'LERİZ'

"HDP ve DBP'ye dönük kapsamlı saldırının darbe sürecinin bir parçasıdır. Her aşamada attığı her adımı sadece ülkeyi ele geçirme adına adım adım getirdiği bir darbe süreciyle karşı karşıyayız. Herkes bunun farkında, herkes biliyor ki attığı her adımda sadece kendi kirli ajandasını yürüttüğü programı durdurabilecek güç olarak onun kabusu olacağız. Saray'daki zat bunu çok iyi biliyor. Önündeki engeller birer birer aşıldı. Bertaraf etmeyi başardı. Şimdi bertaraf edemediği tek güç Biz'ler kaldık. Türkiye'nin aydınlık geleceğine inanan bu güçlerden bahsediyorum. Arkamızdaki bu güçlere bakarak umutlu olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu karanlık günler buradaki ortak duruş sayesinde kesinlikle aşılacaktır. Dokunulmazlıklar kaldırılacak hep birlikte göreceğiz; fakat buradan bir kez daha Meclis'te bu darbeye hayır diyenlere çağrı yapıyoruz. Bu mevzu bizleri ilgilendiren kişisel bir mevzu değil. Mesele bizim yargılanma meselesi olsaydı, dosyalarımız tek tek getirilip, yargılamamız sağlanabilirdi. Ama AKP bu darbe sürecine iki muhalefet partisini de dahil etmeye çalışmıştır. Ana muhalefet partisi de bu tezgahı doğru okumak yerine bu değirmene su taşımayı tercih etmiştir.

BU DEKLARASYON DİKTATÖRLÜĞE HAYIRDIR

"330 'Evet' oyunu bulamayabilirler, bu nedenle biz bir 'Hayır' kampanyası başlatıyoruz. Bugünkü deklarasyon başkanlık sistemine hayır kampanyasıdır. Bu kampanya parlamento ile sınırlı olmayacaktır. 'Hayır' etrafında güçlü bir blok oluşturmalıyız. Bu hayır Türkiye'nin geleceğinin hayırlı olduğunun göstergesi işaretidir. Bu deklarasyon bir destekten çok öte bir anlam taşıyor.

DAVUTOĞLU'NUN YÜZDE 99.9 BİATI DA YETMEMİŞ

"Saray darbesi tamamlanmamış bir süreç olarak devam ediyor. Bizler birilerinin yaptığı gibi Saray'ın bahçesine koşup oradaki artıklardan faydalanmış olsaydık darbe tamamlanmış olacaktı. Düşünün ki bir hükümeti kendi iradesiyle karar verecek durumda değil. Hiçbir karar alamıyorlar. Her şey artık saraydan belirleniyor. AKP'nin genel başkanı, başbakanın kim olacağına, rektörlerin kim olacağına hangi gazete köşesinde kimlerin yazacağına artık Saray'daki karar veriyor. Bu tek adam sistemine en büyük katkı sunan da Ahmet Davutoğlu'dur. Biat etmiş kişiliği ile parlamentoyu savunmayan, kendisine oy verenlerin arkasında durmayarak Saray'a biat ederek en fazla katkıyı Davutoğlu sunmuştur. Davutoğlu, Türkiye siyaset tarihine katliamcı olarak da geçmiştir. Şimdi miladı dolmuştur. Görünen o ki yüzde yüzden fazla biat lazım Davutoğlu'nun eksiği budur, yüzde 99.9 biat etmiş ama yetmemiş. Şimdi ona düşen çıkıp açıkça bu tek adam rejimine karşı giden anlayışı teşhir etmelidir. Bizler defalarca çağrı yaptık, irade gösterin dedik. Bu darbeyi hep birlikte durduralım, sorunlarımızı müzakere ile çözebilecek bir ortaklaşmayı yaratalım dedik. Siz sarayın tekçi zihniyetini herkesten fazla düşündünüz.

DAVUTOĞLU ÇIKSIN 'GELECEĞE MİLLET Mİ SARAY MI KARAR VERİYOR' AÇIKLASIN

"Anayasaya göre, Cumhurbaşkanı seçilmiş de olsa bir partinin genel başkanının kim olacağına, kongresine karar veremez. Anayasa'nın verdiği böyle bir yetki yoktur ama bunu açık bir şekilde yapıyor. Davutoğlu, bu ülkenin geleceğine halk karar verir demişti, çıkıp söylesin bakalım bu ülkenin geleceğine kim karar veriyor. İşte bunun adı darbedir. Başka hiçbir kavramla açıklanamaz. Bunun adı diktatörlüktür.

78 MİLYONUN YARISINDAN FAZLASI SARAY'DAKİ ZATIN GİTMESİNİ İSTİYOR

"Dokunulmazlıkları da ilk gündeme getiren Saray'da zatın kendisiydi. Yargılanmamızı isteyen kişinin sadece saraydaki zat olduğu çok iyi anlaşılıyor. Bunu da millet istiyor argümanına dayandırıyor. Eğer millet istiyorsa senden başlamamız gerekiyor. 78 milyonun yarısından fazlası senin yargılanmanı istiyor. Cizre, Sur ve Silopi'de Gezi'de yaptıklarınla ilgili ülkenin yarısı senin yargılanmanı istiyor. Milletin sesine kulak vereceksek önce senin cumhurbaşkanı olarak dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyor.

DEKLARASYON ZAFERİ KORUMA İRADESİDİR

"30'dan fazla belediye eşbaşkanı tutuklanmış, görevden alınmıştır. Birçoğu abuk sabuk iddialarla, basın açıklaması yapıldığında orada bulundu diye uyduruk gerekçelerle yerel iradeye de darbe yapılmıştır. Bu deklarasyon, halklarımızın binbir emekle, öz gücüyle elde ettiği demokratik zaferi koruma ve bunu ortadan kaldırma zihniyetine karşı ortak bir deklarasyondur. Çok ciddi bir mücadele deneyimimiz var. Bugün HDK ve DTK öncülüğünde birçok demokrasi gücü 'Darbeye hayır', 'Diktatörlüğe hayır' demeyi böylesi bir kampanyayı ilan ederek, tarihi bir görev olarak ortaya koymuşlardır. Önümüzdeki günler tarihi günlerdir. Her an erken seçim de gündeme gelebilir. Bir başkanlık referandumu da gündeme gelebilir. O nedenle biz hep birlikte bu anlayışa karşı güçlü bir mücadeleyi ortak bir cephede yürütmek zorundayız." (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 12:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER