Demirtaş: Kendi vatanlarını Türkiye'ye katan Kürtler daha ne yapsın?

HDP Eş Genel Başkanı Frankfurt'ta konuştu, 'Topyekun devlet reformuna ihtiyaç var' dedi

Demirtaş: Kendi vatanlarını Türkiye'ye katan Kürtler daha ne yapsın?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürtlerin kendi ata, dede yurdunda "onur hakkını" istediğini ifade ederek, "Bir özgürlükçü anayasayla Türkiye'deki bütün kimlikleri kardeşçe, eşitçe bir arada yaşatabiliriz" dedi.

Frankfurt'daki Fraport Arena'da düzenlenen 'Dayanışma Gecesi'nde konuşan Demirtaş, Türkiye'nin kutuplarda veya çölde küçük bir ülke olmadığını ve sadece tek bir etnik kimliğin malı olamayacak kadar herkesin ortak vatanı olduğunu söyledi.

"Kürtler Türkiye'den ne istiyor" şeklinde bir sorunun sorulduğunu belirten Demirtaş, özellikle bazı milliyetçilerin ve ırkçıların, Kürtleri Türkiye'nin başına bela olmuş bir halk gibi gördüğüne dikkati çekti. Demirtaş, "(Kürtler bu ülkeye ne kattı) diyenler iyi duyun. Kürtler kendi vatanlarını kattılar Türkiye'ye, Kürdistan'ı kattılar. Daha ne yapsınlar?" ifadelerini kullandı.

ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ANAYASAYLA EŞİT YAŞAM İNŞA EDİLEBİLİR

Kürtlerin kimsenin malını veya parasını istemediğini, kendi hakkını istediğini dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu:

"Kürtler, kendi topraklarında, binlerce yıldır yaşadığı ata, dede yurdundaki onur hakkını istiyor. Bir özgürlükçü anayasayla Türkiye'deki bütün kimlikleri kardeşçe, eşitçe bir arada yaşatabiliriz. HDP işte bu birlik anlayışı üzerine kurulmuştur."

TOPYEKUN DEVLET REFORMUNA İHTİYAÇ VAR

Demirtaş, bir diğer sorunun da devletin yönetim biçimi olduğunu belirterek, "Diktatörlük bize dayatılıyor ama diktatörlüğün ya da tek adamlığın alternatifi de bugünkü parlamenter sistem değildir" diye konuştu.

Türkiye'de parlamentonun işlemediğini, başbakanın ya da cumhurbaşkanının emri doğrultusunda çalıştığını savunan Demirtaş, şunları söyledi:

"Milletvekilleri özgür ve rahat değil, medya özgür değil, yargı bağımsız değil. Topyekun bir devlet reformuna ihtiyaç var, ciddi bir revizyona ihtiyaç var. Başbakanlıktan başlayarak muhtarlığa kadar, belediye meclisleri ve genel meclisler; hepsi seçilmişlerin hak ettiği yetkilerle donatılmalıdır. Bizler 'bölge meclisi, öz denetim, özerklik' derken bunu kast ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 09:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

zorlan güzellik olmaz kürdler kendi vatanini kendi idare edebilcek zeka ve beceriye sahip.