Demirtaş: İstanbul'dan aday olabilirim

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş seçim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Demirtaş: İstanbul'dan aday olabilirim

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Demirtaş, "Biz de barajı aştıktan sonra baraj anlamsız olacak, baraj kalkacak" dedi. Demirtaş, İstanbul'dan aday olabileceğinin sinyalini de verdi.

Demirtaş'ın seçim gündemine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

"BARAJI YIKMA KARARI ALDIK"

"Partilerin seçime girmesi anormal değil, anormal olan seçim barajıdır. 12 yıldır iktidar olan hükümet, barajı kaldırıp düşürmediği gibi, bu baraja sığınarak siyasette istikrar ilkesi gereği barajı düşürmeyerek 2015 seçimlerine gitme kararı alınca biz de bu barajı yıkma kararını aldık.

"BU KARAR AKP İLE UZLAŞMA NETİCESİNDE ALINMADI"

"Anamuhalefetin hiçbir alternatif, proje üretemediği bir yerde biz niye aza razı olalım. Biz bu nedenle iddiamızı ortaya koyuyoruz. AKP ile uzlaşma neticesinde alınmadı bu karar.

"ARAŞTIRMALARIMIZ 9-10 BANDINI GÖSTERİYOR"

"Biz kamuoyu yoklamaları da yaptık. Partimizin bütün yetkilileri halktan uzak insanlar değiliz. Dolayısıyla yerinde gözlem de yapıyoruz. HDP çalışırsa çok rahat barajı da aşabilir. 9-10 bandını gösteriyor araştırmalarımız.

"Bu baraj biz parlementoya girmeyelim diye konulmuş bir baraj. 'Biz' dediğim bu muhalif kesimler... Biz de barajı aştıktan sonra baraj anlamsız olacak, baraj kalkacak. Bunun ötesinde hakettiğimiz adil temsiliyeti yakalayabileceğiz.

"OYLARIMIZ KAYBOLUYOR"

"Biz bağımsız adaylarla seçime girdiğimizde toplam 50 kişi civarında aday gösteriyoruz. Bunlardan da 30-35'i kazanabiliyor. Biz 550 adayı 81 ilinden gösterebileceğiz. Bu adaletsizliği kapatmanın yolu parti olarak seçime girmektir.

"Biz 41 ilinde seçime girmedik, 40 ilinde girdik. 41 ilindeki oyumuz kayboluyor. Bağımsız adaylarla girdiğimiz için görünmüyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN GÖSTERDİĞİ

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde şu ortaya çıktı. Türkiye'deki tüm insanlar varolan siyasi kutuplaşma ve siyasetteki ötekileştirici dilden bıkmışlar. Bunu yeni bir programla artık düzeltilmesi lazım."

"KADİR İNANIR'LA GÖRÜŞTÜK"

"Milletvekili aday profillerinin nasıl olacağı sorusuna Demirtaş, Kadir İnanır'la bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve partide görmekten mutluluk duyacaklarını belirttiklerini söyleyerek şunları söyledi:

"Kadir bey, partimizin barışa ve kardeşliğe dayalı çizgisini desteklediğini söyledi. Kadir bey gibi çok sanatçı, aydın bu çizgiye destek verecek. Adaylarımız tanınmış kişilerden oluşmayacak tabii ki. Türkiye portresini ortaya çıkartacak bir aday profili oluşturmaya çalışıyoruz. Tek inanca, mezhebe, cinsiyete endekslenmemiş bir aday profiliyle seçmenlerimizin karşısına çıkmak istiyoruz. Aleviler de var Süryaniler de var."

İSTANBUL'DAN ADAY OLABİLİRİM MESAJI

"Hakkari benim mahcubiyet duyduğum bir kent. Borcumu ödeyemediğim bir kent. Kendimi çok borçlu hissediyorum. İnanılmaz muhteşem bir yer. Bu dönem barajı aşabilmek için biraz daha oy potansiyelinin rakam olarak yüksek olduğu bir yeri tercih edebiliriz. Bu İstanbul olabilir. Sağolsunlar, kitlemiz, her yerde yanında beni görmek istiyor. Belki Hakkari'de aday olmayabilirim."

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 21:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER