Demirtaş: İsrail'e bağıracağına ticari anlaşmaları bitir

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş Paris'te konuştu; Erdoğan'ın 'Meclis'te olmamalılar' sözlerine tepki gösterdi...

Demirtaş: İsrail'e bağıracağına ticari anlaşmaları bitir

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Türkiye'nin İsrail'e bağırmak yerine bütün ticari anlaşmaları bitirmesi'' gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Paris'te sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştükten sonra Republique Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı.

Demirtaş, buradaki konuşmasında cumhurbaşkanı seçiminin yanı sıra İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara da değindi. Gazze’ye ağlayanların Rojava’daki katliamları da görmediğini söyleyen Demiştaş, herkesi Kobanİ direnişine maddi manevi destek vermeye çağırdı.

Tüm halkların, inançların, ezilen kimliklerin, işçilerin ve emekçilerin iradesiyle aday olduğunu vurgulayan Demirtaş, bütün yoksulların, emekçilerin, inançların, kimliklerin, farklılıkların aynı sofrada yemek yediği ve birbiriyle barış içerisinde yaşayabileceği günler aday olduğunu vurguladı.

'İSRAİL'İN KARA VE HAVA SALDIRISINI KINIYORUM'

İsrail'in Gazze'ye başlattığı operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, "İsrail'in kara ve hava saldırısını kınıyorum. Filistin halkının yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Dünyanın neresinden ezilen halklar varsa onların yanındayız" diye konuştu.

'TÜRKİYE, İSRAİL'E BAĞIRMAK YERİNE TİCARİ ANLAŞMALARI BİTİRSİN'

Demirtaş, "Türkiye'nin İsrail'e bağırmak yerine bütün ticari anlaşmaları bitirmesi" gerektiğini söyledi.

Demirtaş, cumhurbaşkanı seçimi için halkın ilk defa oy kullanacağını hatırlatarak, "Bu kadar antidemokratik uygulamalara rağmen ilk defa oyunuzu kullanacaksınız. Sadece Avrupa'daki yaşamı değil, Türkiye'deki yaşamı da sizler belirleyeceksiniz" dedi.

Demirtaş, seçimde Paris'teki halkların ortaya koyduğu birlikteliğin önemli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkan seçiminin aynı zamanda Türkiye'nin dış politikada düştüğü ve düşürüldüğü aciz durum açısından önem taşıdığını da belirten Demirtaş, oy kullanırken uluslararası arenada cumhurbaşkanının üstleneceği görevin göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkati çekti.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNE TEPKİ

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan'ın Tekirdağ'da partisine yönelik eleştirilerine değinen Demirtaş, "Daha dün Tekirdağ'da 'HDP'nin parlementer sistemde yeri yoktur' dedi. Bu, nasıl 76 milyonun cumhurbaşkanı olacak" ifadesini kullandı.

Demirtaş, "üç fotoğrafa iyi bakın. Hangisi halkın evladı, çalmamış, çırpmamış. Ona oy verin" diyerek yolsuzluklara vurgu yaptı.

Demirtaş, cumhurbaşkanı seçiminde ilk defa halkın iktidara gelmesini istediklerine değinerek, cumhurbaşkanının halktan, emekten, çevreden, özgürlükten yana olması gerektiğini ifade etti.

'PROJE, ISMARLAMA BİR ADAY DEĞİLİZ'

Demirtaş, "Proje, ısmarlama bir aday değiliz. İşçinin, madencinin yanında bir cumhurbaşkanı olsun. Öyle bir cumhurbaşkanı seçelim. Çankaya'da halk yok. İlk defa oy kullanacaksınız. Türkiye'nin bütün emekçileri, yoksulları, ötekileştirilmiş olanları, sandığa geçtiğinizde iyi düşünün" diye konuştu.

'BİZ SEÇİLİRSEK, KÜRT TÜRK'TEN, TÜRK KÜRT'TEN KORKMAYACAK'

Seçildiği takdirde yapacaklarını sıralayan Demirtaş, "Bizim özlediğimiz yeni yaşamda çocuk gelinler olmayacak, Munzur'da Hasankeyf'e baraj yapılmayacak, açlık sınırının altında asgari ücret olmayacak. Kürt Türk'ten korkmayacak, Türk Kürt'ten korkamayacak. Alevi Sünni'den, Sünni Alevi'den çekinmeyecek'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 21:50
YORUM EKLE