Demirtaş: IŞİD devlet desteği olmadan böyle bir saldırı yapamaz

Selahattin Demirtaş, CNN International'a Ankara katliamını değerlendirdi

Demirtaş: IŞİD devlet desteği olmadan böyle bir saldırı yapamaz

CNN International’a konuk olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da en az 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili hükümeti suçlayarak patlamaların IŞİD’i işaret ettiğini dile getirdi.

Türkiye’de son dönemdeki açıklamaları ana akım medya tarafından sansürlenen Demirtaş, CNN International’da Amanpour programına konuk olarak ‘Ankara katliamı‘yla ilgili konuştu.

Türkiye tarihinin en kanlı ve en barbarca saldırılarından birinin yaşandığına dikkat çeken Demirtaş, “Şimdiye kadar 98 arkadaşımızı yaşamını yitirdi, 100’den fazla kişi de yaralandı. Henüz kendilerini patlatan canlı bombaların kimliğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Son altı ayda çok sayıda saldırıyla karşı karşıya kaldık. Bu saldırıyı IŞİD’in yapmış olabileceğine dair işaretler var ancak devlet içinden de IŞİD’i destekleyen kişilerin olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bunun üzerine “Yani saldırıdan hükümeti de sorumlu tutuyorsunuz?” diye sorulan Demirtaş şu yanıtı verdi: “Tabii ki sorumlu tutuyoruz. IŞİD’e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. IŞİD’in büyümesine göz yumuldu. Türkiye içinde de IŞİD militanlarının biliniyor olmasına rağmen hiçbir tutuklama yapılmadı. Ankara, MİT’in de bulunduğu koca bir şehir olmasına rağmen gerekli güvenlik önlemleri alınmadı.”

'HÜKÜMET BU OLAYDAN TAMAMIYLA SORUMLUDUR'


IŞİD’in Türkiye’de devlet içinden destek almadan böyle bir saldırı gerçekleştiremeyeceğini savunan Demirtaş şöyle devam etti: “Diyarbakır’da da yüzlerce kişini ölümü hedeflenmişti ve oradaki canlı bomba saldırıdan kısa bir süre önce gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Bu gelişmeler, devlet içinde IŞİD’e destek veren kesimlerin olduğunu düşündürüyor. Sonuç olarak hükümet bu olaydan da tamamıyla sorumludur.”

Türkiye’de bir etnik savaşının çıkarılmak istendiğini belirten HDP lideri, hükümetin seçimler sonrasında bir savaş başlattığını ancak HDP’nin barış için ‘umut’ olmaya devam edeceğini ifade etti.

1 Kasım öncesinde seçim çalışmaları için güvenlik risklerini değerlendirdiklerini belirten Demirtaş, bundan sonra geniş katılımlı mitinglerin düzenlemeyebileceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2015, 22:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

isyandayiz