Demirtaş: Herkes vicdani bir çığlık içinde olmalı

BDP Eş Genel Başkanı Başbakan’a da yeni bir sayfa açma çağrısı yaptı…

Demirtaş: Herkes vicdani bir çığlık içinde olmalı

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde meydana gelen saldırıya ilişkin, "Ne yazık ki ölümler devam ediyor. Bu ölümleri tasvip etmiyoruz, hiç kimsenin sessiz kalamaması lazım. Beytüşşebap'ta yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Herkesin acısını paylaşıyoruz. Herkesin bu ölümlerden ders çıkarması lazım, elini taşın altına koyması lazım" dedi.

 

Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi binasında bir grup gazeteciyle bir araya geldi. BDP lideri Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde 10 askerin ölmesi, BDP'li milletvekillerin PKK'liler ile kucaklaşması ve dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili konuştu.

 

"BİRİLERİ SAVAŞI DURDURMAMIZDAN RAHATSIZ"

Şırnak'ta yaşanan saldırıya ilişkin konuşan BDP lideri Demirtaş, "Ne yazık ki, ölümler devam ediyor. Bu ölümleri tasvip etmiyoruz, ölümlere karşı hiç kimsenin sessiz kalmaması lazım. Yaşamını yitiren herkese Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tüm bu acılardan herkesin ders çıkarması gerekir. Bu olaya vicdanlı ve ahlaklı bir şekilde bakmak zorundayız. Herkes vicdani bir çığlık içinde olmalı. Bu soruna siyaset kurumu çare bulmalı. Siyaset kurumunun proje geliştirmediği yerde maalesef ölümler yaşanıyor. Bu olaydan birinci dereceden Hükümet sorumludur. Hükümet bu savaşı yok göstermeye çalışıyor. Hep birlikte bu savaşa karşı durmamız lazım. Bizim amacımız bu savaşı engellemektir. Birileri bu savaşı durdurmamızdan rahatsız" dedi.

 

"DOKUNULMAZLIKLAR KIRILMAYA NEDEN OLUR"

TBMM'de bulunan tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyen Demirtaş, "Gelsinler tüm dokunulmazlıkları kaldıralım, hodri meydan diyorum. Sadece 9 kişinin değil, 550 kişinin kalkmalı. Sokaktaki insandan farkımız kalmasın. Sadece kürsü dokunulmazlığı olsun, onun dışındaki her şeye destek vermeye hazırız. Zaten 6 milletvekilimiz cezaevinde. Bu 9 arkadaşımızın dokunulmazlığı kaldırılırsa bu ciddi bir kırılmaya neden olur. Parlamentonun meşrutiyetine gölge düşer. Böyle bir yönelme olursa tabanımızda kırılmalara neden olur. Barış gelecekse dokunulmazlıklarımız kaldırılsın, ama onun dışında akli selim sahibi olmamız lazım. Ama AKP'liler neredeyse BDP'li milletvekillerini idam edecek. Bir idam etmedikleri kaldı" diye konuştu.

 

"AKİL İNSANLAR DEVREYE GİRSİN"

Kürt sorunun çözümü için devreye giren "Akil insanlar" girişimini olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini kaydeden BDP lideri Demirtaş, "Bu sorunun çözümü için gelip bizimle de görüşüldü. Şırnak'taki olay bu girişimi engellemeli. Bu olay bunla alakalı bir girişim değildir. Zaten tam da bu noktada ölümler olurken bu birileri devreye girmeli. Bu doğrudan bizimle alakalı bir çalışma değil. Benimle de görüştüler. Biz geniş yaklaşımımızı ortaya koyduk. Barış konusunda çaba sarf eden herkese destek sunarız. Bu tıkanıklığı ancak sivil girişimler durdurabilir" dedi.

 

"BURHAN KUZU KUCAKLAŞIRSA NE YAPACAK"

Bir gazetecinin "PKK'lilerle karşılaşırsanız siz de kucaklaşır mısınız?" sorusunu yanıtlayan BDP lideri Demirtaş, "O kucaklaşma Türk toplumuna iyi bir mesaj değildi. BDP'nin planladığı bir olay değildi. Acaba bağıran çağıran AKP'liler karşılaşırsa ne yapar çok merak ediyorum. Burhan Kuzu'ya sormak istiyorum, Şemdinli'de korumaların yok, karşılaştın ne yaparsın?. Belki kucaklaşmaya bilirsin ama kökünü mü kazırsın, karşısında sana silah doğrultmayan bir insan var. Annesi babası olan ve duygusu olan bir genç siyasetin tıkanıklığından zaten dağa çıkıyor. Siyasetçinin diyalog kurması lazım, bizim yaptığımız budur" dedi.

 

"GELİN BİR SAYFA AÇALIM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur, Kürtçülük ve PKK sorunu var" söylemine de değinen BDP'li Demirtaş, "2005 yılından buyana Hükümet hangi somut adımı attı da Kürt sorunu çözüldü. Anadil, özerklik ve yer isimlerinin değişikliği gibi hangi konular çözüldü de Kürt sorunu çözüldü ve bitti. Başbakan’a buradan çağrı yapıyorum, siz sorunun nasıl çözüleceğini iyi biliyorsunuz. Gelin yeni bir sayfa açalım. Bunları çözün biz de yanınızda olalım sizi sonuna kadar destekleyelim" şeklinde konuştu.

 

"PKK ELİNDEKİ ALAN DAHA FAZLA"

PKK'nin 400 kilometreden fazla bir alanı kontrol ettiğini ileri süren Demirtaş, "Çünkü Başbakan PKK'nin her yerde eylem yaptığını, polis ve asker kaçırdığını söylüyor. Demek ki, PKK'nin elindeki alan daha genişmiş. Başbakan daha doğru söylemiş" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2012, 09:41
YORUM EKLE