Demirtaş: Ey sarayda oturan, Roboski'de 34 çocuğun kanı sana sıçradı

Selahattin Demirtaş, Roboski'deki anma etkinliğinde Erdoğan'a böyle seslendi

Demirtaş: Ey sarayda oturan, Roboski'de 34 çocuğun kanı sana sıçradı

Roboski anmasına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, olayın yaşandığı gün Uludere Devlet Hastanesi'ne gittiklerinde; devlet görevlilerinin olayın üstünü örtmeye çalıştıklarını gördüklerini belirterek, "Adliyedeki dosyayı kapattınız, peki vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız" dedi.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) Köyü'nde 28 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 köylü için anma töreni düzenlendi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş burada yaptığı konuşmada, “Adliyedeki dosyayı kapattınız. Ama vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız? Olayın kapatılmaya çalışıldığını ilk gün gördük, uyardım ama bizi dinlemediler" dedi.

Radikal’de yer alan habere göre; Uludere ilçesine bağlı Gülyazı Köyü'nde düzenlenen anma törenine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Adil Zozani, Kemal Aktaş, Gülser Yıldırım, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve binlerce kişi katıldı.

KÜRKÇÜ: EVLATLARINIZIN KATİLİ ERDOĞAN VE NECDET ÖZEL’DİR        

Anma törenine katılan kurumlar adına kısa selamlamalarının ardından konuşan HDP Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olaydan sonra öldürülen 34 kişinin kaçakçı olduğunu ve öldürülebileceğini söylediğini anlattı. Kürkçü, şöyle dedi:

“Ama bu katliam bilinçli bir şekilde intikam duyuları ile gerçekleştirildi. Evlatlarınızın katili Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'dir. Biz onlardan şimdiye kadar hesap soramadık, güçlü değildik. Ama inşallah seçimden güçlü çıkarak, onlardan hesap soracağız. 34 insanı öldürmenin bedelinin ne olduğunu onlara göstereceğiz. Parlamentoda kurulan komisyonda da AKP 'li vekiller olayın üstünü örttü. Biz bunun takipçisi olacağız."

‘KÜRTLERİN ARTIK BİRLİĞİ VAR, LİDERİ ÖCALAN VAR’

Demokratik Bölgeler Partisi (DTK) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise bu katliamın sadece Roboski katliamı değil, Kürt ve Kürdistan ile insanlık adına işlenen bir katliam olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

“Bundan sonra Kürtlerin kendi topraklarında katledilmelerine izin vermeyeceğiz. Kürtler daha önce de katliamdan geçirildi. Ama bugün Kürtlerin birliği var, lideri Öcalan var. Artık dünya da Kürtlere destek veriyor. Artık Kürtler katledilmeyecektir. Bu olayı bir kez daha lanetliyoruz."

DEMİRTAŞ: ‘DÖNEMİN KAYMAKAMI BELGELERİ VERMEDİ’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, olayın yaşandığı gün Uludere Devlet Hastanesi'ne gittiklerinde; devlet görevlilerinin olayın üstünü örtmeye çalıştıklarını gördüklerini belirterek, "O dönemin Uludere'nin Kürt olan Kaymakamı'nı uyarmıştım. Bu katliamın tarihe Kürt katliamı olarak gireceğini ve üstünün örtüleceğini belirterek kendisinden olay ile ilgili bilgi ve belgelerin adli kurumlara, hem de bize verilmesini istemiştim. Vermedi, dediğimiz doğru çıktı. Olayın üstü adli dosyada örtüldü. Adliyedeki dosyayı kapattınız, peki vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız” dedi.

‘İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ONLARI ADİL YARGILAYACAĞIZ’

Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı sert bir dille eleştiren Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ey saraylarda oturan Erdoğan; Roboski'de 34 çocuğun kanı sana sıçradı. Aileler ile havaalanı açılışında görüşürken olayın üstünün kapatılmayacağı sözü vermedin mi? Bu olayın failleri yargı önüne çıkarılana kadar bu ailelerin elleri senin yakandadır. Bu katliamı yapanlardan hesap sormadan, bu dünyadan gitmeyeceğiz. 6-7 Ekim olaylarında tek bir talimat ve çağrı yapmamamıza rağmen, olayların faturasını bize çıkardılar. Bunların işledikleri suçların faturasını başkalarına çıkarma huyu vardır. Bunların iktidarında, verdikleri emirler ile öldürülen sivillerin sayısı bini geçti. Laf lafa gelince biz eli kanlı, onlar ak sütten çıkmış kaşık oluyorlar. Biz seçimden öyle güçlü çıkacağız ki, bunların dizi titreyecek. Rüşvetin, yolsuzluğun, katliamların hesabını soracağız. Biz onlara da söz verdik, onları adil mahkemelerde yargılayacağız. Hiç korkmalarına gerek yok. Onlarınki gibi düzmece mahkemelerde değil, adil hakim ve savcılarla bunların hesabını soracağız. Son olarak Türkiye'de sağa, sola saldıran faşistlere sesleniyorm; Buradaki analar, çocuklarını kaybetmelerine rağmen halen barış, barış diye bağırıyorlar. Bunlar utansınlar."

Konuşmalardan sonra anma törenine katılanlar, hava saldırısında ölen 34 kişinin mezarını ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2014, 16:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
inadına türk
inadına türk - 5 yıl Önce

Binlerce şehitin kanıda sizlerin üzerine sıçradıbu ana babaların ellerinde sizlerin yakanızda. Türkiye sınırları içinde 72 milletvar tutturmuşsunuz bir kürt devleti bende bir alevi olarak alevi devletimi isteğim yani. Halkı halka kırdırmaktan başka yaptığınız bişey yok. Madem bir kürt devleti istiyorsunuz kendinize toprak bulun. Bizden size verilecek bir karış Türkiye cumhuriyeti toprağı yokkkkk

SIRADAKİ HABER