Demirtaş, Erdoğan’ı neden alkışladığını anlattı

Demirtaş, Kılıçdaroğlu'nun sözlerine de cevap verdi

Demirtaş, Erdoğan’ı neden alkışladığını anlattı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Meclis’teki yemin töreninde, CHP’nin tavrı kadar, HDP’nin Erdoğan’ı ayakta alkışlaması da tartışıldı. Sosyal medya'da Demirtaş'a ağır eleştiriler yöneltildi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı kesimler tarafından eleştirilen, “alkış”ın nedenini anlattı.

Demirtaş Kılıçdaroğlu'nun “O’nu en son alkışlaması gereken Selahattin Demirtaş’tır. Sayın Demirtaş’ın hangi gerekçeyle saygı gösterdiğini ben merak ediyorum.” sözlerine de yanıt verdi.

'Halkın iradesi ayakta alkışlanır' diyen Demirtaş, “Salonda iki Cumhurbaşkanı adayı vardı, biri kazandı. Biri de bendim. Rakibim kazanmış kürsüde yemin ediyordu. Salonda hiç kimse alkışlamasaydı dahi ben alkışlardım. Erdoğan’ın kişiliğini alkışlamak değil, yüzde 52 oy veren iradeye duyduğum saygının ifadesi. Alkışlanması gerekiyordu, o iradenin. Adaletsiz olduğunu biliyoruz ama O’na oy verenler, aptal, gerizekalı ya da hırsız değil halktır ve halk ayakta alkışlanır. Halkın iradesi ayakta alkışlanır. Ben yapmasaydım benim kişiliğime, siyaset anlayışıma ters olurdu.”

Gonca Şenay'ın Al Jazeera'da yer alan haberine göre CHP’li Engin Altay’ın kitapçık fırlatmasını da bir kez daha eleştiren Selahattin Demirtaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda kendisine yönelik, “O’nu en son alkışlaması gereken Selahattin Demirtaş’tır. Sayın Demirtaş’ın hangi gerekçeyle saygı gösterdiğini ben merak ediyorum.” sözlerine de yanıt verdi.

“İlk turda Erdoğan’ı o kürsüye çıkaran CHP yönetiminin tartışılması lazım. Ben üzerime düşeni yaptım, oyumu, heyecanı artırdım. CHP ve Parti yönetimi biraz çalışsa o gün o tarihte yemin töreni olmayacaktı. Kendileri özür dilemek yerine, Demirtaş seçtirmiş gibi kıyamet koparmalarına gerek yok.

CHP yönetimi benimle uğraşacağına bizimle birlikte demokratik mücadeleyi nasıl güçlendirecekleri tartışmasını yürütseler daha faydalı olur. 12 yıldır AKP’yi güçlendiren CHP’nin bu muhalefet tarzıdır, bu şekilde mızıkçılık yaparak bu noktaya getirdiler. Erdoğan’ı Erdoğan yapan, O’na fırlatılan kitapçıktır. Halk iradesini alkışlayarak muhalefet yapmalıyız. Yoksa 50 sene daha ülkeyi yönetir, hata yapa yapa, hırsızlık, katliam yapa yapa. O nedenle yeni bir siyaset tarzı getirmeye çalışıyoruz.”

Demirtaş, Kılıçdaroğlu’nun “Demirtaş, parlamentodaki tavrıyla Berkin’i, ailesini siyasal amaçları için kullandığını göstermiş oldu.” sözlerine karşılık olarak ise şunları söyledi:

Berkin Elvan’ın annesine haksızlık yaptığımızı, siyasi amaçlarım için kullandığımı söylemiş, ayıp olmuş. 50 bin kişinin canını yitirdiği bir sorundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile görüşme yapıyoruz. Kan davası saikiyle hareket edilse dünyada hiçbir sorun çözülmezdi. Kemal Kılıçdaroğlu savaş hali dışında görüşmeyeceğini söylüyor. Ben de savaş hali olmasın diye her gün Cumhurbaşkanı ile görüşürüm diyorum. Bir daha savaşlar olmasın diye her gün görüşürüm, tokalaşırım yeter ki bu ülkede kan akmasın, savaş olmasın, Kılıçdaroğlu ile Erdoğan görüşmek zorunda kalmasın.”

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2014, 19:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
BAHADDİN minaz
BAHADDİN minaz - 4 yıl Önce

De yürü git demirtaş , kendi şaçmalığını kılıçtaroğllunun denyoluğu üzerinden hafifletme sakın

herakles
herakles - 4 yıl Önce

...siyasi gecmişi fazla olmayan,yakın gecmişe kadar toplumun buyuk kısmından dışlanmış,nefret edilen bir hareketin turkiyenin en eski partisinden daha mantıklı düşünceye sahip olmasını yadırgıyorum..

sami
sami - 4 yıl Önce

...sn selahattin demirtaş yaptıgının olumsuz oldugunu biliyor fakat ne yapsın emir öyle verilmiş kendine şimdi yaptıgı konuşmada da zavahiri kurtarmaya çalışıyor guya kan akmasın peki roboski katili dediği elleri halkımın kanı ellerinde diyen selahatin bugün ise elleri kızarana kadar şakşak yapıyor ne miş açılım iyi yidiyormuş gidiyorsa aday ble olmayasdın daha büyü başarı alırdın sn demirtaş

AliCan
AliCan - 4 yıl Önce

Çok mantıklı ve akla yatar bir açıklama. Siyasetçi kan davası gütmez. Kanı durdurmak için uğraşır. CHP misket kaybetmiş çocuk gibi mizikcilik yapacağı yerde, kürt sorunu için proje üretseydi bu hallere düşmezdi.
Kılıçdaroğlu, bu yönetim ve bu zihniyetle ancak bu kadar olur.
Demirtaş i siyasi olgunlugundan dolayı kutluyorum.

tahir ertas
tahir ertas - 4 yıl Önce

Ulan ne yalancısınız be. Elleri kızarana kadar şakşak yapmışmış. Ekmeleddin'in uşakları sizi. Kazanamadınız seçimi mızıkçılık yapmayın.

k.karaosmanoglu
k.karaosmanoglu - 4 yıl Önce

Bravo sn.Demirtaşa

bedia boran
bedia boran - 4 yıl Önce

...nasyonal sosyalistler ve ulusolcuların bir iktidar planı olmaması, iktidarı hedeflememeleri, başkalarının davranışları, başka siyasi oluşumlar üzerine karşıtlıklar üzerine politika yapmak zorunda bırakıyor. önce aynaya baksalar yeter. savaş halinde kılıçtaroğlunun erdoğanla görüşmesi sorgulanmıyor örneğin.

Selahattin bakac
Selahattin bakac - 4 yıl Önce

Demirtas kavganin nerede baslar ve nerede son verip ileri göruslu tek liderdir. Herkesin saygi duyabilecegi ender insanlardan biridir. Yolu acik olsun