Demirtaş: Erdoğan Dolmabahçe'deki oturma düzenini bile biliyordu

Demirtaş, Erdoğan'ı 'Dolmabahçe' konusunda yalancılıkla suçladı

Demirtaş: Erdoğan Dolmabahçe'deki oturma düzenini bile biliyordu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Şubat’taki Dolmabahçe görüntüsünün yanlış olduğu açıklamasına “Dolmabahçe’de açıklama şekli bile, hangi koltuklarda kimin oturacağı bilgisi Cumhurbaşkanı’na verildi” diye yanıt verdi. Demirtaş, izleme heyetinin sivil bir yapıda olması gerektiğini belirterek, “MİT’ten izleme heyeti mi olur? MİT zaten herkesi gece gündüz izliyor” diye konuştu.

Demirtaş, Erdoğan’ın çözüm sürecinde izleme heyeti görevini MİT’in yaptığı ve Dolmabahçe’deki görüntüyü doğru olmadığı yönündeki ifadelerine tepki gösterdi.

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Demirtaş, şunları dile getirdi:

DOLMABAHÇE METNİ ONAYINA SUNULDU  

''İzleme kurulunun oluşturulması kararı Cumhurbaşkanının bilgisi ve onayıyla oldu. İzleme kurulunda yer alacak isimler de Cumhurbaşkanının onayına sunuldu. Hükümet tarafı bunu İmralı görüşmeleri sonrası yaptı. Cumhurbaşkanı buna hiçbir aşamada itiraz etmedi. Taa ki Dolmabahçe mutabakatının kendisine oy getirmeyeceği ortaya çıkıncaya dek. Dolmabahçe’deki mutabakat metni kendisinin onayına sunuldu. Hükümet temsilcileri, devlet yetkilileri sunduklarını bize “Cumhurbaşkanının bilgisi var, onayı var” diye söylediler.

‘HANGİ KOLTUKTA KİMİN OTURACAĞI BİLGİSİ VERİLDİ’   

Dolmabahçe’de açıklama şekli bile, hangi koltuklarda kimin oturacağı bilgisi Cumhurbaşkanı’na verildi. Kimin kiminle oturacağı bilgisine bile hâkimdi. Şimdi çıkmış alay eder gibi “Şunu kabul etmem, bunu kabul etmem. Efendim bunu doğru bulmuyorum” demesi bizden önce kendi arkadaşlarına sırt çevirmesidir.

‘CUMHURBAŞKANINA YALAN KONUŞMAK YAKIŞMAZ’

Dolmabahçe’de mutabakatı tek taraflı mı sağladık. Orada oturanlar yalnızca HDP’li miydi? Niye AKP’li bakanlardan çıt çıkmıyor? Suç mu işlediler? Cumhurbaşkanına karşı niye gıklarını çıkarmıyorlar? “Hayır biz doğru yaptık, senin de onayın vardı” diye niye diyemiyorlar? Ses çıkartamayacaklarını göstermek istiyorum. Bunların haddine mi ses çıkarmak? Bir ülkenin Cumhurbaşkanına yalan konuşmak yakışmaz.

‘MİT ZATEN BİZİ İZLİYOR’

MİT’ten izleme kurulu mu olurmuş. MİT zaten gece gündüz zaten hepimizi izliyor. Sivil izleme heyetinden bahsediyoruz.

‘KAZLIÇEŞME MİTİNGİMİZİ YAPACAĞIZ’      

Valilik orada biraz sorun çıkardı. Fakat arkadaşlarımız görüştüler, sorunu çözdüler. Mitingimizi bir saat geriye aldık. 16.00 idi saat 15.00’e aldık. Sağduyu ile gerçekleştireceğiz mitingimizi. Hiçbir sıkıntı olmayacak.''

NE OLMUŞTU?

28 Şubat 2015 tarihinde, Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan başkanlığında bir toplantı düzenlenmiş ve o toplantıda HDP adına Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan’ın çağrısını açıklamıştı. 45 dakika süren toplantının ardından yapılan açıklamayı Sırrı Süreyya Önder okumuştu. Bir ay sonra Erdoğan Yalçın Akdoğan ve HDP heyetinin ortak açıklama yapmasını ve Öcalan’ın 10 maddesini eleştirmiş, “Toplantıyı da o resmi de doğru bulmuyorum” demişti. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 09:11
YORUM EKLE