Demirtaş: Emniyetin dağıttığı görüntüler çelişkili

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da öldürülen Abdulkadir Çakmak’ın ailesine taziyede bulundu

Demirtaş: Emniyetin dağıttığı görüntüler çelişkili

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da geçenlerde 17 yaşındaki Abdulkadir Çakmak’ın ölümünden, güvenlik yasasını çıkaran ve onaylayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Demirtaş, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün Abdulkadir Çakmak’ın ölümüyle ilgili dağıttığı görüntülerin çelişkili olduğunu da ifade etti.

HDP lideri Demirtaş, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan olaylarda polis kurşunuyla hayatını kaybeden Abdulkadir Çakmak’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Demirtaş burada yaptığı açıklamada, güvenlik yasasına bir kez daha tepki gösterdi. Güvenlik paketinin parlamentoda tartışıldığı aşamada bütün yasanın içeriğinin güvenlik güçlerine aşırı yetki verdiğini belirttiklerini anlatan Demirtaş, “Bunu engellememiz gerektiğini, gerekirse sokağa çıkarak engellememiz gerektiğini belirtmiştik. Davutoğlu da ‘Dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur’ demişti. Yasanın verdiği yetkiyle ilk kan Diyarbakır’da döküldü. 16 yaşında bir çocuğu infaz ettiler. Şimdi Davutoğlu’na soracağım ben her yerde de sormaya devam edeceğim. Bu kanın dökülmesinden Davutoğlu mu, Demirtaş mı sorumludur?” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün Abdulkadir Çakmak’ın ölümüyle ilgili dağıttığı görüntülerin çelişkili olduğunu dile getiren Demirtaş, “Çocuğun görüntülerdeki olmadığına dair ciddi deliller var. Kıyafeti, kilosu ve boyu uymuyor. Çocuğun arkadaşlarının ifadesi var. Çocuğun elinde silah olmadığına dair. Açık bir şekilde infaz edildiğine dair çok ciddi kuşkular var. Çocuğun vücudunda 4 kurşun izi var. Biri uzak mesafeden diğeri yakın mesafeden ateş edilmiş. Kafasından vurulduktan sonra yanına gelip ayrıca üç kurşun daha sıkılmış vücuduna. Bunu yasaya dayanarak, yapıyorlar yapmaya da devam ediyorlar” diye konuştu.

‘DÖKÜLECEK KANDAN DAVUTOĞLU VE ERDOĞAN SORUMLUDUR’


“Dökülecek her kandan Davutoğlu hükümeti sorumludur. Onu onaylayan Erdoğan sorumludur” diyen Demirtaş, Kürt çocuklarının kurbanlık kuzu olmadığının altını çizdi.

Demirtaş şöyle devam etti:
“Öyle patır patır sokaklarda infaz edeceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Biz bir taraftan barış için bu kadar uğraşırken, bir taraftan 15 – 16 yaşındaki çocuklarımızı infaz edip üstüne sahte görüntüler dağıtıp, bir de zafer naraları atıp, kan dökmekle de bizi suçlayacaklarına ve bu şekilde kamuoyu yönlendirmesiyle faturayı bize çıkaracaklarını inanıyorlarsa yanılıyorlar. İnfaza karşı direniş açısından sokak meşrudur. Bizi sokağa çıkmaktan meşru direnişten alıkoymaları ne yasaları ne infaz timleri alıkoyamaz.

90’larda çok denediler. Fakat biz bize karşı zulüm yapanların zulüm kalelerini yıkmak için her yerde sokakta olmaya devam edeceğiz. Sokaklar halkındır. AKP’nin mülkü tapulu malı değildir. Halk her yerde direnişini ortaya koyar. Çocuklarımızı infaz edenlere karşı da her yerde bütün halkımızı sahiplenmeye çağırıyoruz.” Demirtaş, HDP’nin hukuk komisyonun konuyla yakından ilgilendiğini ve olayın peşini bırakmayacaklarını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 14:06

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER