Demirtaş: Çekilme, İmralı'dan gelen çağrıyla başlar

Selahattin Demirtaş, 'çözüm süreci'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu...

Demirtaş: Çekilme, İmralı'dan gelen çağrıyla başlar

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, dün (10 Nisan) CNN Türk’te çözüm süreci ile ilgili soruları yanıtladı. Demirtaş, programda özetle şunları söyledi:

ÜNİVERSİTELERDEKİ SALDIRILAR

"Çözümün tartışıldığı bir dönemde, belki çıkışı bilinçli bir provakasyon olmasa bile birileri bu olay üzerinden başka sorunlar yaratmak istiyor. Üniversiteliler dikkatli olmalı. Onlardan 10 düşünüp 1 yapmalarını tavsiye ediyoruz. "

"BAŞBAKAN, SÜREÇTE BİRİNCİ SORUMLU KİŞİ"

"Başbakan, çözüm sürecinden birinci derece sorumlu kişi. Bu sürecin başında 'baldıran zehiri de olsa içeceğiz' duruşundan sonra süreç ilerlemeye başladı. Sürecin nasıl ilerleyeceğine dair hükümet, muhalefet ya da Sayın Öcalan kendi fikirlerini beyan edebilir. Bunu bir tartışma ortamı olarak görmek gerek. Başbakan’ın, 'Silahlı unsurlar silahlarını bırakarak çekilmek durumundalar' açıklaması, bir fikir beyanıdır ama bu hayata geçer mi bilmiyorum."

"MESELA BASİT DEĞİL, İMRALI'DA AL-VER PAZARLIĞI YAPILMIYOR"

 "PKK silahlarını neden bıraksın, pazarlık mı var?" sorusu üzerine Demirtaş, "Mesele bu kadar yüzeysel ve basit değil. İmralı’da bir al ver pazarlığı yapılmıyor," cevabını verdi.

"KANDİL SÜREÇLE İLGİLİ HEMFİKİR"

"Kandil’deki yöneticilerin Öcalan’ın çözüm fikirlerine karşı hiçbir tereddüdü yok. Hükümetin geçmiş dönemdeki tutumlarından oluşan kaygı ve tereddütlere rağmen süreci tıkamak istemiyorlar. Kandil’de bütün yönetim kademeleri süreçle ilgili hemfikir. Ancak İmralı’nın orta kademeyi ikna edecek direk bir mesaj vermesi işimizi kolaylaştırır diyorlar."

"SİLAHLI UNSURLARIN ÇEKİLMESİ NOKTASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GELİNDİ"

"Silahlı unsurların çekilmesi konusunda yüzde yüz mutabakata varıldı diyemiyorum ama çok önemli bir aşamaya gelindi. Önümüzdeki bir hafta 10 gün içinde konu netleşmiş olacak. Kandil Öcalan’ın çağrısına uyuyor ama geri çekilmenin provakasyona uğramaması için teknik öneriler sunuyor ve geri çekilmenin demokratikleşmeye zemin sağlamasını istiyor."

"BELKİ DE SİLAHLARIN TAMAMEN DEVRE DIŞI KALACAĞI BİR SONUÇ YARATILACAK"

Demirtaş, kendisine yöneltilen, "Silahlı militanlar sınır dışına çekilecek mi?" sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

"Muhtemelen İmralı’dan bir çağrı gelecektir ve o çağrıyla çekilme başlayacaktır. Bu çağrı tüm detaylarıyla belli olan bir çağrı olacak. Eğer demokratik kanallar açılırsa belki de PKK’nin KCK’nin silahla ilgili son kararı vereceği, silahları tamamen devreden çıkaracağı nihai bir sonuç yaratılacak."

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2013, 12:03
YORUM EKLE