Demirtaş: Canlar gidiyor canlar, bütün annelerin eli yüreğinde!

Demirtaş, ‘Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı mı alamıyor?’ diye sordu

Demirtaş: Canlar gidiyor canlar, bütün annelerin eli yüreğinde!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin TBMM toplantı salonunda bazı meslek örgütleri ve STK temsilcilerini kabul ederken yaptığı açıklamada, çözüm ve müzakerelere acilen dönülmesi çağrısı yaptı.

Demirtaş önümüzdeki hafta CHP Lideri Kemal Kılıçardoğlu ile bir araya geleceğini belirterek, siyasi parti liderlerine de diyalog çağrısı yaptı.

Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin, "Acilen masaya dönülmesi ve karşılıklı çatışmasızlık kararı" alınması çağrısı yaparak, "Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı mı alamıyor" sorusunu yöneltti.

DİHA’da yer alan habere göre, Demirtaş'ın açıklamalarından kimi satır başları şöyle:

* Çözümün tek ve biricik yolu müzakeredir. Konuşmadır. İnsanların sorunlarını konuşarak çözmesi erdemdir. Karşılıklı ellerin tetikten çekilerek konuşmak doğru olandır.

* Bu masadan konuşarak, anlaşarak, uzlaşarak kalkabiliriz. Masalar bunun içindir.

* Son 3 yıldır devam eden çözüm sürecinin tekrar başlaması lazım.

* Ne kadar çok demokrasi olursa, o kadar az şiddet, silah olur.

* Vatandaşların dokunulmazlığı mı var bizim de olmasın.

* 7 Haziran'da ortaya çıkan seçim sonuçlarına saygılı olmaları lazım. Geçici hükümetin söylemlerine dikkat etmesi gerekiyor.

* İlla tek başına iktidar olmak için milleti seçimden seçime sürüklemek milletin iradesine saygısızlıktır.

* Erken seçime gideceksek de çatışmasızlık ortamı yaratılmalı.

* Çözüm süreci erken seçimi beklemeyecek kadar naziktir. Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı mı alamıyor. Her gün canlarımız gidiyor. Erken seçim kararı alınsa da barış iradesi göstermemiz lazım. Seçim olsun, halkın önüne çıkarız. Sonuç ne olursa saygı duyarız, saygı duymayan biz değiliz, kimler olduğu beli. Canlar gidiyor canlar, bütün annelerin eli yüreğinde.

* Kısmet olursa önümüzdeki hafta Kılıçdaroğlu ile bir araya geleceğiz. Siyasetçiler bu günlerde bir birleriyle görüşmeyecekse bir daha görüşmesinler. MHP dahil bizim herkese kapılarımız açıktır.

* Seçime kilitlenmekten çok barışa odaklanmak zorundayız. Seçim olursa kimin kazanıp kimin kaybedeceğini göreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 11:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ
VATANDAŞ - 5 yıl Önce

suruçta yaşiyorum suruç katli̇yamina tanik oldum.sevdi̇ği̇mi̇z poli̇sleri̇n o gün orda i̇nsanlari koruyamadiğini gördük. suçlu poli̇s dei̇ldi̇r korumama emri̇ni̇ verendi̇r. hdp yükleneceği̇ni̇ze hükümeti̇n poli̇ti̇kasini eleşti̇ri̇n 3 yildir kan dökülmezken neden seçi̇m başarisizliğiyla hortladi.

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 5 yıl Önce

suruçta bi̇nlerce poli̇s varken o gün o bomba nasil patladi.etrafta uçuşan kol ve bacakalari canli canli görmeyenler klavye kahramanliği yapmayin. bi̇r suçlu ariyorsak çözüm süreci̇ni̇ bi̇ti̇ren hükümete bakilmali.suruçta yaşiyor ve çalişiyorum poli̇si̇n yogunlukta olmasina rağmen can güvenli̇ği̇mi̇zi̇n olmadiğini düşünüyoruz.terör ülkemi̇ze sizabi̇li̇yor ve bunun suçlusu selahhati̇n demi̇rtaş oluyor buna ki̇m i̇nanir.

MERT
MERT - 5 yıl Önce

söylem ve eylem farkli

cemal kendal
cemal kendal - 5 yıl Önce

çok umurundaydı değil mi canlar? daha bir hafta önceye kadar ortalığı karıştırıp dayılanıyordun, şimdi demokrat mı oldun? derin güçlerin adamı.

suruçlu
suruçlu - 5 yıl Önce

suruçta en basit bir basın açıklamasında bile kameraların karşısına baykuş gibi geçen o hdp yöneticileri neredeydi o zaman bu soruyu cevaplayında tüm türkiye duysun

vatandaş3
vatandaş3 @suruçlu - 5 yıl Önce

dogru homoseksüelerle kolkola gezenler bu gençlerin toplandıgı gün izinlimiydiler .bunda kast aranmazmı.olan gariban gençlere oluyor.vekilerin umrundamı

vatandas 02
vatandas 02 - 5 yıl Önce

Madem hep hukumete devlete camur atiyonux hicmi hdp denen pkk es sozcusu parti mensubunu suclamiyonux hele o kandilde dansozluk yapan milletvekillerinin biride yokturdu hem hdp onculuk yapiyo vede bir yetkiliyok bunasil bir zihniyet...

Omer
Omer - 5 yıl Önce

Ne barisindan muzakeresinden bahsediyor bu ya bu saatten sonra baris muzakere yok alayiniz kazinmadan bitmez bu savas gerekirse biz sivillerde orduya karisiriz analarin yuregi daglaniyormus lan sizin leslerinizin sahibimi var evinden kacmis piclerin kimi kimsesi Allah korkusu yok ne ugruna savasiyorlar derdiniz ne rahat batiyor size rahat hepinizin lesi serilecek

SIRADAKİ HABER