Demirtaş: Biz o düğüne eğlenmeye gitmedik

Selahattin Demirtaş’tan önemli açıklamalar

Demirtaş: Biz o düğüne eğlenmeye gitmedik

Halkların Demokratik partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ateşkes çağrısını iki tarafa da yaptığını vurguluyarak, “PKK silahı susturmalı, hükümet de operasyonları durdurmalı” dedi. 

AKP hükümetine yakınlığıyla bilinen Takvim gazetesinin ‘HDP'liler Sırrı Süreyya Önder'in kızının düğününde eğlendi’ başlığıyla verdiği manipülatif habere değinen Demirtaş, ‘Sırrı Bey’in tek evladı var. Biz oraya eğlenmeye gitmedik, nikah şahitliğimizi yaptık’ dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

‘’- İktidar uğruna anaların ağlatıldığı bir süreci yaşatmanın kimsenin hakkı yok. Bir an önce çatışmaların durması gerekiyor. Silahı, şiddeti asla kabul etmiyoruz. AKP yanlısı çevreler toplumu kutuplaştırmaya çalışıyor. Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Saray ve çevresi dışında savaş isteyen yok. Asla kimse kimseye kin ve öfkeyle yaklaşma yönündeki tahriklere kapılmamalıdır.

-(Zergele katliamı için) HDP olarak heyet göndereceğiz. Dışişleri araştıracağını açıkladı. Bu katliamın sorumlularının yargı önüne çıkması için elimizden geleni yapacağız.

-Ben HDP kapatılacak demedim. Kapatılma çalışması yapılıyor. Kapatılma ihtimali yüzde sıfırdır. Soruşturma açılacaksa AKP’ye açılmalıdır. Roboski’yi, Gezi’yi yapan, IŞİD’i destekleyen onlardır. Yargıtay’ın resmi soruşturması henüz yok. AKP çevreleri kendi bürolarında soruşturma başlatmış.

-Ben çağrıyı tek taraflı falan yapmıyorum. PKK silahı susturmalı, elinden tetiğini çekmelidir. Hükümet de operasyonları durduğunu ölümlere yer vermeyecek bir yaklaşımla, diyaloğa ön açtığını ifade etmelidir. Ben devlet silah bıraksın falan demiyorum. Devlet silah bırakır mı? Silahsız devlet olmaz, devlet kendini koruyacak. Elini tetikten çekmek başka bir şeydir. Karşılıklı ateşkesten, birbirine ateş etmemek durumundan söz ediyorum. Bu çağrı aynı zamanda acil olarak PKK’yedir. Bütün Türkiye toplumu sesini yükseltirse çağrıya yanıt gelir. Ölen insanların hepsi bizim evladımızdır.

“EĞLENDİĞİMİZE DAİR TEK BİR GÖRÜNTÜ GÖSTERSİNLER…”

-Sırrı beyin tek evladı var. Ve uzun süredir bu mevzulardan dolayı ertelendi. Biz de oraya eğlenmeye gitmedik. Nikah şahitliği yaptık. Allah mesut bahtiyar etsin. Orada eğlendiğimize dair tek bir görüntü göstersinler biz de özür dileyelim.''

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2015, 11:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
gerçekler
gerçekler - 3 yıl Önce

işte lider işte insan işte bilge ama bir kusuru var oda seri hırsız 6milyon 200 bin insanın gönlünü çalan seri hırsız selahattin demirtaş