Demirtaş: Başbakan ve MHP, Dersim'de provokasyon yaratmak istedi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Hem Başbakan, hem MHP ortak bir çalışmayla Dersim'de provokasyon yaratmak istemişlerdir" dedi

Demirtaş: Başbakan ve MHP, Dersim'de provokasyon yaratmak istedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı siyasi çekişme üzerine MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Dersim ziyaretini değerlendiren değerlendirdi. Bütün siyasi partilerin Türkiye'nin her ilinde siyasi çalışma yapabileceklerini söyleyen Demirtaş, " Bu konuda hiçbir sorunla karşılaşmamaları bizim temel dileğimiz. En çok sorunla karşılaşan parti olarak, bunu biz daha çok yaşıyoruz" dedi. 

SÖZLER TAHRİK EDİCİ

Partisinin İstanbul Şişli'de düzenlediği toplantıda bu konudaki soruyu yanıtlayan Demirtaş, "Dersim'e, Dersimlilere meydan okumaya dönüştüğü için, Dersim halkı da günlerdir, eylem ve protesto gösterileri yapıyorlar. Dersim halkının 37-38'de başlayan acısı, yaşadığı bütün o sorun, sıkıntıları görmezden gelip, bunlara dönük hakaretvari bir dil kullanmak Dersimlinin değerlerine, inançlarına hakaret ettikten sonra, ' Ben bunu bir de Dersim'de tekrarlayacağım' demek, oradaki insanları başlı başına tahrik etmektir" ifadesini kullandı.

DERSİM ACISI ÜZERİNDEN SİYASİ ÇİRKİNLİĞE SON VERİLMELİ


Demirtaş, "Hem Başbakan, hem MHP bu konuda ortak bir çalışmayla Dersim'de provokasyon yaratmak istemişlerdir. Yoksa siyasilerin her yere gitme, her yerde siyasi çalışma yapma hakkı vardır. Dersim'in acısı üzerinden bu siyasi çirkinliğe son verilmesi lazım. Dersim'de büyük bir katliam yaşanmıştır. Bu katliam Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Parlamentosunun, hükümetinin, Bakanlar Kurulunun bizzati resmi kararlarıyla gerçekleşmiştir. Kimlerin nasıl yaptığı son derece açıktır. Buna rağmen bu acıyla alay etmek, hakaret etmek, üstün körü özür dileyip siyasi ranta dönüştürmek, hiç kimsenin haddi değildir. Bizler Dersim'deki hassasiyeti anlıyoruz .Hem hükümetin hem de MHP'nin oradaki hassasiyete saygı göstermesini beklerdik doğrusu" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 16:51
YORUM EKLE