Demirtaş 'B Planı'nı açıkladı: HDP barajı aşar, 'B Planı'mız yok

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Habertürk'te seçim gündemine ilişki değerlendirmelerde bulundu

Demirtaş 'B Planı'nı açıkladı: HDP barajı aşar, 'B Planı'mız yok

HDP seçimde barajı geçebilecek mi? Geçemezse B planı nedir? HDP, koalisyon tartışmalarına nasıl yaklaşıyor? Çözüm süreci ile ilgili son durum nedir ve süreç nereye gidiyor? Bahar aylarında beklenen silah bırakma, seçim sonrasına mı kaldı?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Habertürk TV Ankara Temsilcisi Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı. Demirtaş, seçim gündeminden çözüm sürecine, önemli açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İLK DEFA BİR PARTİ ÇATISI ALTINDA BULUŞMAYI BAŞARDIK

"Geldiğimiz noktada biz HDP'yi tek başına 'Kürt siyasi hareketinin kendisi' olarak tanımlamıyoruz. İçinde elbette ki Kürt siyasi hareketi de var, ama sadece Kürt siyasi hareketinden oluşmuyor. Halkın Emek Partisi ilk kurulduğu dönemde 1991 yılında buna benzer bir arayışla bir parti oluşturulmaya çalışılmıştı. O dönem arkadaşlarımız o zor koşullarda Türkiye'nin bütün farklı siyasi yelpazesini aynı amaç etrafında Türkiye'de demokratik çözüm, demokratik birliktelik ve barışçıl yöntemlerle siyasi yapılanma adına bir araya getirmişti. Belli oranda başarı da elde edildi. Belki parlamentoda büyük bir grup kurma şansları olmadı, ama DEP ile birlikte parlamentoda temsiliyet imkanı da sağlandı. Fakat o günden bugüne hepimizin Türkiye'deki barıştan, özgürlükten demokrasiden, emekten yana bütün güçlerin ortak bir arayışları vardı. Zaman zaman seçime emek, demokrasi, özgürlük bloğu şemsiyesi adı altında emek hareketlerinin sendikal hareketlerinin, kadın hareketlerinin desteklediği adaylarla da girdik. Fakat ilk defa bir parti çatısı altında buluşturmayı başardık. Yani Türkiye'nin bütün farklı renkleri Türkiye'nin gerçeği dediğimiz Türk'ü de Kürt'ü de sol sosyalisti de demokrasiden özgürlükten yana İslamcısı da Alevisi de, kadın hareketi, çevre hareketi, gençlik hareketleri, Türkiye'de ben de bu birlikten yanayım, bir arada özgürce yaşamadan yanayım diyen bir partileşme hareketi ilk defa bu boyutta partisini kurmuş oldu. HDP onun partisidir.

AKP 'PARTİ KAPATMA' MADDESİNİ DESTEKLEMEMİZİ İSTEMEDİ

"AKP'nin Anayasa yapmak istemediğinin farkında sayın Cemil Çiçek. Parti kapatma maddesine destek vereceğimizi söyledik. Paketin tamamına karşıydık. Ama 'parti kapatma maddesini desteklemek istiyoruz' dedik. Çünkü en çok mağduruyuz parti kapatmanın. Bana dendi ki; 'Siz destek verirseniz AKP'nin içinde milliyetçi kanat oy vermeyebilir. Bizim içimizdeki 20 küsür milliyetçi vekil oylamada hayır oyu kullanabilir dolayısıyla anlıyoruz siz bu maddeyi desteklemek istiyorsunuz fakat desteklerseniz böyle bir kaygımız var madde çıkmayabilir' dendi açıkça.

"Biz buna rağmen sembolik olarak 5 arkadaşımızı görevlendirdik ve 5 oy verdik. Ve bunu da ilk defa söylüyorum, alenen açık yapmadık ki, beyefendilerin içindeki milliyetçi kanat bu maddeyi düşürmek için uğraşmasın. Ne oldu peki? Onlar oy vermediği için o madde düştü. O milliyetçi dedikleri AKP'li milletvekilleri, kendileri mi organize etti, bilerek mi yaptılar, yanlışlık mı oldu bilemem. Ama o günden beri çıkıp ısrarla "biz partiyi kapacaktık bunlar oy vermedi" çıksınlar söylesinler. Bunu söyleyen arkadaş da o dönem Bakan'dı. İddia ediyorum, yüzyüze konuştuk bunu. Biz o maddenin çıkması için uğraştık, çıkmaması için değil kusura bakmasınlar maddeyi düşürenler kendileridir.

SEÇİM BARAJI

"HDP barajı aşar. Barajı aşacağımıza inanıyorum. B planımız yok. Barajı aşamazsak ayın 7'sinde seçim akşamı söz veriyorum ilk demeci size vereceğim ve ne diyeceğimizi ne yapacağımızı anlatacağım.

"Barajı aşamazsak şüphesiz ki her şeye devam edeceğiz. Biz bir partiyiz. Milletvekili olmayınca bir parti parti olmaktan çıkmıyor. 9.9 oy alsak da yine Türkiye'nin 4. büyük partisiyiz, sadece Meclis grubumuz olmayacak. Savunduğumuz her şey, altına imza attığımız tüm taahhütler devam edecek, bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. B planı o yüzden yok diyorum.

KOALİSYON TARTIŞMALARI

"Bu da 7 Haziran'dan sonra konuşulacak bir şey doğrusu. Biz Türkiye'yi kaosa, istikrarsızlığa sürüklemek için seçime girmiyoruz. HDP'in amacı Türkiye'de kaotik bir durum yaratmak değil. 

SEÇİM SONRASI 'ÇÖZÜM SÜRECİ'

"Geldiğimiz noktada çözüm sürecinin bir gözlemci izleme heyeti kurulunun da dahil olduğu geniş bir heyetle müzakereye dönüşmesi lazım. Dolmabahçe'de bir mutabakat metni açıklandı sayın Cumhurbaşkanı bunu onaylamadığını belirtti ama hükümet izleme kurulunun faydalı olduğunu ifade etti. Eğer hükümet durduğu yerde ise halen bir izleme kurulu oluşturulması lazım ki, İmralı Adası'na gitsinler orada beraber bir tartışma yürütsünler, şu 10 madde ile ilgili taraflar ne yapılacak, kim ne katkı sunacak, ülkeyi barışa götürecek adımlar nasıl atılacak, bunu tartışacaklar. Silahlar nasıl bırakılacak, PKK hangi tarihte kongresini toplayacak, sayın Öcalan nasıl çağrı yapacak? Bunları orada konuşacaklar. Belki 1 hafta belki 10 gün, belki 1 ay bilemiyorum. Sonra yapabilirlerse oradan bir mutabakat metni çıkaracaklar. Gözlemci heyet de diyecek ki, 'Evet bizim huzurumuzda tartıştılar, devlet heyeti vardı, HDP heyeti vardı, hep birlikte tartıştılar ve biz tanıklık ediyoruz ki böyle bir metin çıkardılar. Bu metin de iyidir, PKK silahlarını bıraksın, hükümet de bunun gereğini getirsin, ülkeye barış ve demokrasi gelsin' diyecek.

"Görüşmeler şu anda başlayabilir. Bu konuda hiçbir engel, hiçbir sakınca yok. En kısa sürede başlar diye umut ediyoruz.

KANDİL'LE HERHANGİ BİR HEYET GÖRÜŞTÜ MÜ?

"Hayır. Bilgim var, görüşmedi. Bizim heyetlerimiz de Kandil'e gidiyor, biz hükümet ve devlet heyetleri ile de görüşüyoruz. Bu süreçte tek bir görüşme dahi olmadı. Daha doğrusu Kandil bunu kabul etmedi. Bazı teklifler Ankara'dan gitmiş diye duyduk ama (Hangi devlet heyeti bilmiyorum) Kandil, 'hayır zaten İmralı ile görüşme oluyor, bizimle ayrıca görüşülmesine gerek yok' demiş.

PKK İLE ORGANİK BİR BAĞIMIZ YOK

"PKK, silahlı bir örgüt ve bunu bir propaganda olarak kabul etmiş bir örgüttür. Daha sonra da silahı bırakalım ve demokratik şartlarla konuşalım diyen bir hareket. Biz ise 1991 yılından bu yana çeşitli zorluklarla bugüne gelmiş bir siyasi hareketiz. Biz silahsız bir çözüm istiyoruz. Demokratik siyaseti güçlendirmek isteyen bir partiyiz. PKK tamamıyla karar alma mekanizması olan bir örgüttür. Bizim hiçbir organik bir bağımız yok. Olsa bunu söylemekten de korkmayız. Böyle olsa belki de daha iyi olurdu ve silah bırakmayı daha kolay sağlayabilirdik. Örgütlenmemizde hiçbir organik bağımız yok.

AĞRI'DA YAŞANANLAR

"Benzer şeyler geçmişte de yaşatıldı. Zaman zaman yaz aylarında çeşitli şenlikler düzenlenir. Bunların amaçları da farklı olabilir. Birçok yöre kendi arasında buluşup bunu yapıyor. Bu şölenlerde de buna benzer haberler bize ulaştı. Böyle olaylarda geçmişti hükümetten bizi aradılar ve müdahale etmemizi istediler. Filan yerde şenlikler olacak ve oraya silahlı kişilerin gelebileceğini söylediler. Biz de oradaki şölende "öyle şeyler yaşanmasın" diye gerekli şeyleri söyledik. Diyadin'de de bunu söyleyebilirlerdi. Biz istihbarat aldık ve HDP'nin gücü varsa kullansınlar deseler bunu kullanabilirdik, elimizden geleni yapardık. Aldın istihbaratı madem sen neden oraya 15 jandarma göndermek yerine bir telefon açmıyorsun da bunu yapıyorsun. Geceden pusu attırıyorsun, "ya vuruluruz ya da vururuz hesabı" yapıyorsun.

"PKK SİLAH ZORUYLA OY TOPLUYOR" İDDİASI

"İnsan öldürmeye gitmiyorlar ki propaganda yapacaklarmış Vali'nin açıklaması bu! PKK'liler oradaki HDP'lilere silah zoruyla oy verin baskısı yapacağız diyorlar. Böyle bir şey mümkün mü?

CENAZE ÇIKMASINI İSTEDİLER

"Yaşanan çatışmayla ilgili kayıtlar var. Nedir derdiniz? Oradan cenaze çıkmasını istesinler. Diyelim ki 15 cenaze gitse, HDP sokağa çıkamaz hale gelecek diyorlar.

"O saatlerde Erdoğan canlı yayında anlatıyor bunu. Savaş muhabirliği yapıyor. Orada seçmen huzurunda bir Cumhurbaşkanı propaganda yapıyor. Bir cumhurbaşkan kendisine gelen bilgiyi neden halkla paylaşıyor. Çok yanlış görüyorum.

"Ne yapacaklardı her yerde parti binalarımız taşlanacaktı. Biz ölümler olmasın derken her yerde parti binalarımız taşlandı. Genelkurmay da açıkladı ölümler olmasın diye partililerimiz oradan yaralıları çıkarmıştır."

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2015, 00:02
YORUM EKLE