Demirtaş: 11 vekil tutukluyken Anayasa görüşmesi yapılamaz

Meclis Genel Kurulu'nda, Anayasa değişiklik teklifi görüşülüyor

Demirtaş: 11 vekil tutukluyken Anayasa görüşmesi yapılamaz

Edirne F tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa değişikliği teklifine ilişkinTBMM Başkanlığı’na dilekçe gönderdi.

Demirtaş dilekçesinde, “Parlamento’nun 11 üyesi hukuk dışı yollarla siyaseten “rehin” alınmışken, bizlerin Parlamento’da görüşlerimizi ifade etme ve Anayasa değişikliği oylamasında oy kullanma hakkımız fiilen gasp edilmişken yapılacak bu görüşme ve oylamalar daha başından itibaren tartışmalı, hukuka aykırı ve meşruiyeti tartışmalı olacaktır” dedi.

Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu'nda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, 11 milletvekili tutukluyken Anayasa değişikliği görüşmelerinin hukuka aykırı olduğu ve ertelenmesi yönündeki dilekçesi kürsüden okudu.

AK Parti ve MHP’nin uzlaşarak getirdiği Anayasa değişikliğine dair teklifin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri tartışmalarla başladı.

Demirtaş’ın dilekçesi şu şekilde:

Ülkemizin geleceğini çok yakından ilgilendiren tarihi önemde Anayasa değişikliği teklifi bugün itibariyle Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacaktır. Görüşmelerin sonucunda Parlamento’nun ne yönde karar vereceğini hep birlikte göreceğiz.

Ancak Parlamento’nun 11 üyesi hukuk dışı yollarla siyaseten “rehin” alınmışken, bizlerin Parlamento’da görüşlerimizi ifade etme ve Anayasa değişikliği oylamasında oy kullanma hakkımız fiilen gasp edilmişken yapılacak bu görüşme ve oylamalar daha başından itibaren tartışmalı, hukuka aykırı ve meşruiyeti tartışmalı olacaktır.

Siyasi görüşlerimizi içeren ve TBMM adresine gönderdiğimiz mektuplar önce Adalet Bakanlığına fakslanmakta ve bakanlığın gizli talimatı ile mektuplarımıza yasa dışı bir şekilde el konulmaktadır.

Tutuklanmış olmamız yasama ve denetleme yetkilerimizin hiçbir şekilde kısıtlanmasına yol açamaz. Yetki, hak ve sorumluluklarımız açısından Parlamento’daki diğer milletvekillerinden en küçük bir farkımız yoktur.

Bu çerçevede, Anayasa değişikliği görüşmelerinde benim ve tutuklu bulunan diğer 10 milletvekili arkadaşımın her oylamada gizli oy kullanma hakkı vardır. 

Başkanlığımızın bizlerin Anayasa değişikliğinin her oylamasında gizli oy kullanabilmesi için gerekli tedbirleri almasını ve bunu sağlayacak imkanları yaratmadan oylamaya geçilmemesini arz ve teklif ederiz.

Aksi durum İç Tüzüğe ve Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil edecektir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 13:48

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER