DBP'nin Erbil bürosunun başlattığı seçim seferberliği devam ediyor

Şu ana kadar yaklaşık 33 bin kişi oy kullanmak için Türkiye’ye geçti

DBP'nin Erbil bürosunun başlattığı seçim seferberliği devam ediyor

Siyabend Fırat Çetin / Demokrat Haber

7 Haziran 2015 tarihinde Türkiyede yapılacak olan genel seçimler için yoğun bir çalışma yürüten DBP Erbil (Hewlêr) bürosunun başlatmış olduğu seçim seferberliği devam ediyor.

Irak’ın kuzeyindeki Federe Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet yürüten DBP Erbil (Hewlêr) bürosunun yaklaşık 2 ay önce başlatmış olduğu seçim seferberliği seçime bir gün kalmasına rağmen halen tüm yoğunluğuyla devam ediyor. Bir aylık süreç içerisinde kapsamlı bir çalışma yürüten DBP bürosu, HDP'ye gidecek olan her oy için kapsamlı bir biçimde örgütlenip çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalar kapsamında, otobüs firmalarıyla işbirliği yapılarak, firmaların HDP seçmenlerine yüzde 50 indirim yapması sağlandı. Firmalardan edinilen bilgiye göre, şu ana kadar yaklaşık 33 bin kişi oy kullanmak için Türkiye’ye geçti.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren, Seçim Komitesi üyelerinden Güngör Alp, 7 Haziran seçimlerinin Kürtler için büyük önem taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Bizler DBP Hewlêr bürosu olarak yaklaşık iki aydır bir seferberlik ruhu içinde Güney Kürdistan'da seçim çalışmaları yürütüyoruz. Farklı sebeplerden dolayı Kuzey Kürdistan ve Türkiye'nin farklı illerinden binlerce yurttaşın Güney Kürdistan'da yaşadığı biliniyor. Bizler ilkin seçmenleri tespit edip kendilerini tek tek ziyaret ettik ve oylarını kullanmaya nasıl gideceklerini tartışarak gidişlerini her yönüyle kolaylaştırmaya çalıştık.”

Seçim Komitesi'nin bir diğer üyesi Selim Basan ise, “Seçmenlerle görüştükten sonra Kuzey Kürdistan'dan buraya gelip ofis açan otobüs firmalarının sahipleriyle bir görüşme yaptık. Yapılan bu görüşme çerçevesinde her oyun kullanılabilmesi için firmaların HDP seçmenlerine % 50 indirim yapması ve imkanları olmayanlara ortak imkan sağlanması üzerinde mütabakata vardık” dedi.

Selim Basan, bu seçimin tarihi bir seçim olduğunu söyleyerek AKP’nin şiddeti artırdığını, kaosu derinleştirdiğini ama buna karşı HDP’nin demokrasiyi yükselterek ve barışın umudunu artırarak kardeşliği pekiştirdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2015, 19:01
YORUM EKLE