DBP'li Belediye Eş Başkanı ve meclis üyeleri görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı Batman'ın DBP'li Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir’i görevden aldı

DBP'li Belediye Eş Başkanı ve meclis üyeleri görevden uzaklaştırıldı

Batman'da 'özyönetim' açıklaması yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan ve Batman Belediye Eş Başkanı Gülistan Akel, Belediye Başkanı Sabri Özdemir ile partili 18 Belediye Meclis üyesi ile 3 il genel meclis üyesi İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırdı.

içişleri Bakanlığı'nın kararı akşam saatlerinde valilik tarafından belediyeye iletilmesinin andından görevden alınan  Özdemir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Seçilmişler olarak atanmış bir Bakan tarafından görevden alınıyoruz. Bir halkın iradesini yok sayan bu zihniyet eninde sonunda kaybedecektir" dedi.

Valilik tarafından belediyeye gönderilen yazıda, "Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, Belediye Meclis üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri hakkında Mülkiye Müfettişlerince yürüten araştırma ve inceleme neticesinde düzenlenen rapor gereğince Anayasa'nın 127'inci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47'inci Maddesi uyarınca Bakanlık Makamı'nın 19.10.2015 tarihli onayı ile görevden uzaklaştırıldıkları ilgili yazı ile bildirilmiştir" denildi.

Toplam 38 Belediye Meclis üyesine sahip olan 28'i DBP'li, 10'u da AK Partili olan Batman Belediyesi'nde görevden uzaklaştırmalar nedeniyle sayı eşitlendi. İçişleri Bakanlığı'nın uyarısıyla Pazartesi günü Belediye Meclis üyeleri arasında 'Belediye Başkanlığı' seçimine gidilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 22:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

ic isleri bakani katliam old icin istifa etsin japonlardan ibret alsin