Davutoğlu, TSK'nın 'darbe' açıklamasıyla ilgili konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay’ın ‘darbe’ açıklamasıyla ilgili ilk kez konuştu

Davutoğlu, TSK'nın 'darbe' açıklamasıyla ilgili konuştu

Habertürk gazetesinden Bülent Aydemir'in haberine göre, Genelkurmay’ın ‘darbe’ açıklamasıyla ilgili ilk kez konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Genelkurmay’ın görüşlerini ifade etmesi, benimle istişare edilmiş bir husustur. Dolayısıyla herhangi bir şekilde demokratik teamüllere aykırı da görmüyorum, aynı görüşleri ben de belirtiyorum. Silahlı Kuvvetler, meşruiyetini halktan alan demokratik hükümetin emrindedir,” dedi.

Davutoğlu, “Genelkurmay Başkanı’mız, daha önce Kara Kuvvetleri Komutanı’ydı, Genelkurmay İkinci Başkanı’ydı. Demokratik değerlere saygı noktasında herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından farkı olmadığı gibi, entelektüel birikimi ve profesyonel yaklaşımı, askeri gelenekteki teamüllere uyumu noktasında da örnek bir davranış içerisinde görmüşümdür," diye de konuştu.

TSK NE DEMİŞTİ?

Genelkurmay Başkanlığı, perşembe günü bir açıklama yaparak, basında yer alan “TSK içindeki paralel yapı mensuplarının darbe hazırlığı içinde olduğu” iddialarını yalanlamış ve  “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde disiplin, mutlak itaat ve tek emirkomuta esastır. Hiçbir yasadışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir” denilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2016, 11:25
YORUM EKLE