Davutoğlu'nun yurtdışındaki seçmenlere mektubu TBMM gündeminde

CHP’den Davutoğlu’nun oy avcılığına önerge

Davutoğlu'nun yurtdışındaki seçmenlere mektubu TBMM gündeminde

Süheyla Kaplan / Demokrat Haber

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarına Ahmet Davutoğlu imzasıyla gönderilen mektupları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

SEÇİM HÜKÜMETİNİN BAŞINDAKİ BİR GENEL BAŞKANIN BU MEKTUPLARI YOLLAMASI ETİK MİDİR?

İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yurtdışında yaşayan vatandaşların adreslerine “Başbakan Ahmet Davutoğlu” imzalı mektuplar yolladığını ve  1 Kasım seçimleri için oy istendiğini ifade etti.

Yarkadaş, Ahmet Davutoğlu’nun söz konusu mektupta Türk seçmenlere yönelik vaatlerini sıralayarak, yurtdışında 8 Ekim'de başlayan ve 25 Ekim'de sona erecek olan oy verme sürecinde partisine destek olunmasını istediğini belirtti.

ADRESLERİ NEREDEN BULDUNUZ? MEKTUP MASRAFLARI NASIL KARŞILANDI?

Yarkadaş, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu soruları yöneltti:

- Avrupa ülkelerinde yaşayan ve sayıları 3 milyona yaklaşan seçmene gönderilen mektupların kırtasiye ve posta masrafını kim karşılamıştır?

- Bu seçmenlerin adresleri hangi şekilde temin edilmiştir?

- Adresler Konsolosluklardan mı temin edilmiştir?

- Konsoloslukların bu adresleri vermesi yasal mıdır?

- Adresler temin edilirken verilerin gizliliği ilkesi ihlal edilmiş midir?

- Seçim Hükümetinin başında olan bir parti genel başkanının devlet imkanlarını kullanarak yurtdışındaki vatandaşların temin edilen adreslerine bu mektupları yollaması etik midir?

- Adreslerini kendi izinleri olmadan AKP’li yetkililere veren konsolosluklar vatandaşların kişisel bilgilerini kendi izinleri olmadan verilmesi suçunu işlemiş midir? İşlemiş ise bunun yasal sorumluluğu ve yaptırımı nedir?

- Partinizin adında bulunan “Adalet” kavramını bu şekilde mi hayata geçiriyorsunuz?

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2015, 16:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tūrkan
Tūrkan - 3 yıl Önce

Evet bende sikayetciyim devlet benim bilgilerimi benden habersiz bir partiye vermes ben bu konuda sucduyurusunda bulunmak istiyorum