Davutoğlu'ndan iktidara istifa çağrısı

"Bu düzen böyle devam edemez"

Davutoğlu'ndan iktidara istifa çağrısı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aşıyla ilgili çelişkili açıklamalarına tepki gösterdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuş, aşı tedarik çalışmalarında önümüzdeki 2 ay güçlük yaşanacağını söylemişti. Koca, “Aşı tedariki önümüzdeki iki ay için güçleşiyor ancak sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor” demişti.

Erdoğan ise, Covid-19 aşılarıyla ilgili olarak, "Aşı tedariğinde herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı kabul etmiyorum. Şu anda zaten elimizde aşı var. Rusya’ya yaptığımız görüşmeleri yaptık Sputnik aşısı geliyor gelecek." dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise sosyal medya hesabından, "Siz sağlık sorunundan önce, aranızdaki iletişim sorununu çözün! 
Ve karar verin; kapanma döneminde Cumhurbaşkanı’nın ifadesi ile bu güzel ülkede hanginiz kalacak?" ifadelerini kullandı. 

"Sağlık Bakanı aşı tedarikinde sorun var diyor, Cumhurbaşkanı yok diyor. Siz sağlık sorunundan önce, aranızdaki iletişim sorununu çözün. Ve karar verin; kapanma döneminde Cumhurbaşkanı’nın ifadesi ile bu güzel ülkede hanginiz kalacak?" açıklamasıyla paylaştığı videoda, şunları söyledi:

"Kriz yönetiminde en önemli unsur, güvendir. Güvenin sarsıldığı kriz yönetimlerinde, kriz daha da derinleşir. Bir yılı aşkın süredir devam eden salgın döneminde belki de yaşanan en büyük kriz güven krizidir. Her gün yapılan çelişkili açıklamalar, bu dönemin en karakteristik özelliği oldu. İki gün içinde, yaşanan çelişkiler bağlamında çelişki sınırlarını çoktan aşan bir skandala daha imza atıldı.

Çarşamba günü akşam Bilim Kurulu toplantısı sonrası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki iki ay aşı tedarikinde sıkıntı olabileceğini ifade etti. Bugün ise Cuma namazı çıkışı Sayın Cumhurbaşkanı; aşı tedarikinde hiçbir sıkıntı olmadığını ve yeterli aşıya sahip olduğumuzu söyledi. Şimdi hangisi haklı? Bunu sormak bizim hakkımız.

Eğer; Sayın Sağlık Bakanı haklıysa, Sayın Cumhurbaşkanı onu tekzip ettiyse Sağlık Bakanı'na düşen hemen istifa etmektir. Eğer; Cumhurbaşkanı haklıysa ve Sayın Sağlık Bakanı yanlış bilgi vererek kamuoyunda paniğe sebep olduysa, Cumhurbaşkanı Sağlık Bakanı'nı görevden almalıdır. Her halükârda bu düzen böyle devam edemez.

Bakanların Cumhurbaşkanı'nı, Cumhurbaşkanı'nın bakanları tekzip ettiği bakanların birden ortadan kaybolduğu bir düzene düzen denmez. Sayın Cumhurbaşkanı'na ve bakanlara tavsiyem şudur; sağlık sorununu çözmeden önce, kendi aralarındaki iletişim sorununa sağlıklı bir nitelik kazandırsınlar. Sağlıklı bir iletişim olmadan, sağlık sorunu çözülemez."

YORUM EKLE
YORUMLAR
değişim şart hemde acil
değişim şart hemde acil - 2 hafta Önce

bu muhalefet sağlık üzerinden yükleniyor fakat sağlık krizinden ziyade ekonomik kriz var ellerinde bütün yetki olmalarına rağmen ortada bir başarı yok o yüzden iktidar ülkeyi dahada batırmadan hiç olmassa ülkeye zarar vermeyen yeni iktidar adaylarına bırakması gerekiyor.

SIRADAKİ HABER