Davutoğlu'ndan Erdoğan'a 'Boğaziçi'ne rektör' tavsiyesi

Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’nun görevden alınmasını değerlendirdi

Davutoğlu'ndan Erdoğan'a 'Boğaziçi'ne rektör' tavsiyesi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu'nun görevden alınması sonrasında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.

Davutoğlu, "Şimdi yeni bir atama yapacaksınız, bari bu kez inadına bir adım atmayın" dedi.

Davutoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şunları söyledi:

“Bilim hayatı özgürlüğe, devlet hayatı tutarlığa dayanır. Sayın Melih Bulu’nun rektör olarak atanması ve görevden alınması süreci, bilim hayatında özgürlüğü, devlet hayatında tutarlılığı yok etmenin trajik örneğidir.

Sayın Cumhurbaşkanı, kimseye danışmadan, bir üniversitenin oluşturduğu geleneği hiçe sayarak, akademik özgürlükler bağlamanda da bu özgürlükleri göz ardı ederek bir atama yapmıştı. O zaman uyardık. Sadece Boğaziçi Üniversitesi’nde değil, bütün üniversitelerde, akademik özgürlük ve geleneğin önemini vurgulayarak uyardık. Yapmayın, etmeyin dedik, dinlemedi.

Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı’nın uyguladığı yöntemin tek bir adı var, inadına. Cumhurbaşkanı, inadına attığı her adımı, daha sonra geri almak zorunda kalıyor. Bu yeni görevden alma süreci aslında gecikmiş bir süreçti. Sayın Melih Bulu, tüm bunları görüp, vazifeyi kabul etmemeliydi.

Şimdi yeni bir atama yapacaksınız, bari bu kez inadına bir adım atmayın.”

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 12:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER